Vertaa tehoa (100 hv vs 148 hv), tavaratilaa ja hintaa (17 600 € vs 36 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Dacia Spring vai Renault Austral?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Dacia Spring on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 17 600 € , kun taas Renault Austral maksaa 36 400 € . Ero on noin 18 756 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Renault Austral tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa – 148 hv verrattuna 100 hv:een. Ero on noin 48 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Dacia Spring on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 9,6 s, kun taas Renault Austral tarvitsee 9,9 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Renault Austral vetää selvästi voimakkaammin, 270 Nm verrattuna 137 Nm:een. Eroa on noin 133 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Renault Austral tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa Dacia Spring on vakuuttavasti kevyempi – 1 070 kg verrattuna 1 548 kg:een. Painoero on noin 478 kg.
Kantavuudessa Renault Austral tarjoaa erottuvasti enemmän – 455 kg verrattuna 274 kg:een. Ero on noin 181 kg.
Dacia Spring voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Dacia Spring on aloittelijaystävällinen kaupunkisähköauto, joka tarjoaa yksinkertaisella ja edullisella paketilla yllättävän käytännöllisyyden. Se ei yritä näytellä luksusta, mutta hoitaa arjen kulkemisen vaivattomasti ja hymyilee niille, jotka arvostavat järkeä enemmän kuin kiiltävää trimmiä.
TiedotRenault Austral on tyylikäs ja käytännöllinen katumaasturi, joka yhdistää ranskalaisen muotoilun arkipäivän toiminnallisuuteen. Ajettavuus on pehmeä ja hallittu, sisätilat tuntuvat harkituilta — Austral on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa helppokäyttöisen mutta persoonallisen perheauton.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
17 600 - 20 500 €
|
Hinta
36 400 - 41 500 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
6,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
12,4 - 12,7 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
221 - 225 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
145 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 070 kg
|
Omamassa
1 548 kg
|
|
Tavaratila
308 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 583 mm
|
Leveys
1 825 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
274 kg
|
Kantavuus
455 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
70 - 100 hv
|
Teho hv
148 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,6 - 12,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,9 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
137 Nm
|
Vääntömomentti
270 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
52 - 75 kW
|
Teho kW
109 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 332 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
E
|
|
Merkki
Dacia
|
Merkki
Renault
|