Vertaa tehoa (231 hv vs 361 hv), tavaratilaa ja hintaa (35 400 € vs 52 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW ID.3 vai MG MGS6 EV?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
VW ID.3 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 35 400 € , kun taas MG MGS6 EV maksaa 52 100 € . Ero on noin 16 667 €.
Sähkönkulutuksessa etu on VW ID.3: se kuluttaa 13,9 kWh/100km ja on lievästi energiatehokkaampi kuin MG MGS6 EV, jonka kulutus on 16,6 kWh/100km. Ero on noin 2,7 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa VW ID.3 suoriutuu lievästi paremmin: se yltää jopa 629 km:een, noin 99 km enemmän kuin MG MGS6 EV.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa MG MGS6 EV tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 361 hv verrattuna 231 hv:een. Ero on noin 130 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h MG MGS6 EV on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,1 s, kun taas VW ID.3 tarvitsee 7,1 s. Ero on noin 2 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: MG MGS6 EV vetää selvästi voimakkaammin, 540 Nm verrattuna 350 Nm:een. Eroa on noin 190 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa VW ID.3 on tuskin kevyempi – 1 885 kg verrattuna 1 908 kg:een. Painoero on noin 23 kg.
Tavaratilan koossa MG MGS6 EV tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 674 L verrattuna 383 L:een. Ero on noin 291 L.
Kantavuudessa MG MGS6 EV tarjoaa minimaalisesti enemmän – 480 kg verrattuna 464 kg:een. Ero on noin 16 kg.
MG MGS6 EV voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
VW ID.3 on käytännöllinen ja ketterä sähköauto, jonka moderni ja avara sisustus tuntuu ajatellulta arjen matkustukseen. Se on ostajalle fiksu valinta: mukava pidemmilläkin siirtymillä, ketterä kaupungissa ja tekniikka käytännöllistä ilman turhaa häröilyä.
TiedotMG MGS6 EV tunnetaan kilpailukykyisestä hinnastaan ja runsasvarustelustaan, ja se tarjoaa tilavan ja käytännöllisen sisustuksen arkeen. Ajettavuus on vaivaton ja mukavuuspainotteinen, joten se sopii hyvin niin kaupunkiin kuin pidemmillekin matkoille edullista sähköistä vaihtoehtoa hakevalle.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
35 400 - 49 600 €
|
Hinta
52 100 - 56 300 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
13,9 - 14,4 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
16,6 - 18,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
410 - 629 km
|
Sähköinen toimintasäde
485 - 530 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 885 - 1 966 kg
|
Omamassa
1 908 - 2 005 kg
|
|
Tavaratila
383 L
|
Tavaratila
674 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 809 mm
|
Leveys
1 912 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
422 - 464 kg
|
Kantavuus
460 - 480 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
170 - 231 hv
|
Teho hv
244 - 361 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,1 - 8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,1 - 7,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
Vääntömomentti
350 - 540 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
125 - 170 kW
|
Teho kW
180 - 266 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
VW
|
Merkki
MG
|