VS

Mazda CX-30 vs SsangYong Korando vertailu

Vertaa tehoa (186 hv vs 190 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 700 € vs 32 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mazda CX-30 vai SsangYong Korando?

Mazda CX-30 vs SsangYong Korando: tärkeimmät erot

Mazda CX-30

4,5 (6 Arvostelut)
arvioi
  • hieman halvempi
  • erottuvasti taloudellisempi
  • melkein huomaamattomasti nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

SsangYong Korando

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tehoa
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

CX-30

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Mazda CX-30 on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 30 700 € , kun taas SsangYong Korando maksaa 32 800 € . Ero on noin 2 137 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mazda CX-30 kuluttaa 5,7 L/100km ja on siten erottuvasti taloudellisempi kuin SsangYong Korando, jonka kulutus on 7,5 L/100km. Ero on noin 1,8 L/100km.

Korando

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa SsangYong Korando tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa190 hv verrattuna 186 hv:een. Ero on noin 4 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mazda CX-30 on melkein huomaamattomasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,3 s, kun taas SsangYong Korando tarvitsee 8,4 s. Ero on noin 0,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: SsangYong Korando vetää ilmeisesti voimakkaammin, 360 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 120 Nm.

CX-30

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Mazda CX-30 on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 455 kg verrattuna 1 517 kg:een. Painoero on noin 62 kg.

Tavaratilan koossa SsangYong Korando tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 551 L verrattuna 430 L:een. Ero on noin 121 L.

Kantavuudessa Mazda CX-30 tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 496 kg verrattuna 463 kg:een. Ero on noin 33 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

SsangYong Korando ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 32 800 €
Korando

SsangYong Korando

  • Moottorityyppi : Bensiini, Sähkö
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 163 - 190 hv
  • Kulutus L/100km : 7,5 - 8,6 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 16,8 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 339 km
Mazda CX-30
SsangYong Korando

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mazda CX-30

Mazda CX-30 tuntuu ajossa ketterältä ja laadukkaalta, mikä tekee arkiajosta miellyttävän ilman turhaa prameilua. Sisätilat ovat hillityn tyylikkäät ja ohjaus innostava — pieni auto, joka osaa yllättää hyvällä ajotuntumalla.

Tiedot

SsangYong Korando

Korando tuntuu rehelliseltä ja käytännölliseltä katumaasturilta, joka tuo persoonallisen ilmeen ilman turhaa hienostelua. Se sopii arkeen erinomaisesti: kyydissä on mukavuus ja tilaa, joten ostaja saa luotettavan ja järkevän vaihtoehdon ilman turhaa kikkailua.

Tiedot
Mazda CX-30
SsangYong Korando

Kustannukset ja kulutus

Hinta
30 700 - 44 700 €
Hinta
32 800 - 51 000 €
Kulutus L/100km
5,7 - 6,6 L/100km
Kulutus L/100km
7,5 - 8,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
16,8 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
339 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
129 - 148 g/km
CO2
0 - 197 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 455 - 1 587 kg
Omamassa
1 517 - 1 840 kg
Tavaratila
422 - 430 L
Tavaratila
551 L
Pituus
-
Pituus
4 450 - 4 465 mm
Leveys
1 795 mm
Leveys
1 870 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 620 - 1 645 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 248 L
Kantavuus
458 - 496 kg
Kantavuus
410 - 463 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini, Sähkö
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
140 - 186 hv
Teho hv
163 - 190 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
156 - 191 km/h
Vääntömomentti
238 - 240 Nm
Vääntömomentti
260 - 360 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
103 - 137 kW
Teho kW
120 - 140 kW
Iskutilavuus
1 998 - 2 488 cm3
Iskutilavuus
1 497 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 021 - 2 023
CO2-tehokkuusluokka
D, E
CO2-tehokkuusluokka
F, G, A
Merkki
Mazda
Merkki
SsangYong
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.