Vertaa tehoa (487 hv vs 635 hv), tavaratilaa ja hintaa (45 400 € vs 213 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, XPeng G6 vai McLaren GT Series?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
XPeng G6 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 45 400 € , kun taas McLaren GT Series maksaa 213 600 € . Ero on noin 168 182 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa McLaren GT Series tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 635 hv verrattuna 487 hv:een. Ero on noin 148 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren GT Series on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,2 s, kun taas XPeng G6 tarvitsee 4,1 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: XPeng G6 vetää minimaalisesti voimakkaammin, 660 Nm verrattuna 630 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: XPeng G6 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa McLaren GT Series on erottuvasti kevyempi – 1 520 kg verrattuna 2 065 kg:een. Painoero on noin 545 kg.
Tavaratilan koossa XPeng G6 tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 571 L verrattuna 420 L:een. Ero on noin 151 L.
XPeng G6 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
XPeng G6 on kuin tulevaisuutta pulloon pakattuna: puhdaslinjainen sisustus ja älykkäät digitaaliset ratkaisut tekevät matkustamisesta vaivatonta ja hieman ihmeellistä. Ajettavuus on sujuvaa ja käytännöllisyys kohdallaan, joten ostajalle joka haluaa sähköisen arjen helpotusta tämä tarjoaa sekä viihtyvyyttä että pienen ilonaiheen.
TiedotMcLaren GT istuu grand tourerin roolissa kuin italialainen smokki: urheilullinen, mutta yllättävän mukava päivittäiseen matkustukseen. Ajaminen tuntuu herkältä ja elävältä, joten se sopii mainiosti pitkille matkoille – ja kerää katseet ilman turhaa pauhua.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
45 400 - 53 800 €
|
Hinta
213 600 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
11,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
17,3 - 18,4 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
455 - 525 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
270 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 065 - 2 220 kg
|
Omamassa
1 520 kg
|
|
Tavaratila
571 L
|
Tavaratila
420 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 920 mm
|
Leveys
2 045 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
470 - 475 kg
|
Kantavuus
-
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
252 - 487 hv
|
Teho hv
635 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,1 - 6,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
440 - 660 Nm
|
Vääntömomentti
630 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
|
Teho kW
185 - 358 kW
|
Teho kW
467 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
3 994 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
XPeng
|
Merkki
McLaren
|