VS

VW Tayron vs Maserati MCPURA Roadster vertailu

Vertaa tehoa (272 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (48 900 € vs 286 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Tayron vai Maserati MCPURA Roadster?

VW Tayron vs Maserati MCPURA Roadster: tärkeimmät erot

VW Tayron

4,5 (6 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • ratkaisevasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

  • selvästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Tayron

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

VW Tayron on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 48 900 € , kun taas Maserati MCPURA Roadster maksaa 286 600 € . Ero on noin 237 658 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Tayron kuluttaa 1,5 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Maserati MCPURA Roadster, jonka kulutus on 11,7 L/100km. Ero on noin 10,2 L/100km.

MCPURA Roadster

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Maserati MCPURA Roadster tarjoaa selvästi enemmän tehoa630 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 358 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MCPURA Roadster on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas VW Tayron tarvitsee 6,1 s. Ero on noin 3,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati MCPURA Roadster vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 730 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 330 Nm.

Tayron

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: VW Tayron tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Maserati MCPURA Roadster on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 534 kg verrattuna 1 682 kg:een. Painoero on noin 148 kg.

Tavaratilan koossa VW Tayron tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 885 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 785 L.

Kantavuudessa VW Tayron tarjoaa merkittävästi enemmän – 573 kg verrattuna 256 kg:een. Ero on noin 317 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Tayron on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 48 900 €
Tayron

VW Tayron

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 150 - 272 hv
  • Kulutus L/100km 1,5 - 8,5 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 116 - 123 km
VW Tayron
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

VW Tayron

Tayron on Volkswagenin selkeälinjainen ja tilava crossover, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja rauhallisen ajotuntuman. Sisätila on huolella viimeistelty ja mukavuus korostuu pidemmilläkin matkoilla, joten se sopii hyvin perheelle tai niille, jotka arvostavat tilaa ja tasapainoista ajokokemusta.

Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

Maserati MCPURA Roadster hurmaa katseen italialaisella eleganssilla ja uhmakkaalla muotoilulla, joka kertoo heti, että kyseessä ei ole tavallinen avoauto. Sen ääni ja ajotuntuma tarjoavat elämyksen, jonka vuoksi moni unohtaa käytännöllisyyden — ja hyvä niin, sillä tällaisen auton pointti on juuri tunne.

Tiedot
VW Tayron
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Hinta
48 900 - 68 100 €
Hinta
286 600 €
Kulutus L/100km
1,5 - 8,5 L/100km
Kulutus L/100km
11,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
116 - 123 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
33 - 192 g/km
CO2
265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Roadster
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 682 - 1 948 kg
Omamassa
1 534 kg
Tavaratila
705 - 885 L
Tavaratila
100 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 853 - 1 866 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
497 - 573 kg
Kantavuus
256 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
150 - 272 hv
Teho hv
630 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,1 - 9,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
Vääntömomentti
730 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
110 - 200 kW
Teho kW
463 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B, G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
VW
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.