Vertaa tehoa (400 hv vs 272 hv), tavaratilaa ja hintaa (96 300 € vs 48 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jaguar I-Pace vai VW Tayron?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
VW Tayron on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 48 900 € , kun taas Jaguar I-Pace maksaa 96 300 € . Ero on noin 47 386 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Jaguar I-Pace suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 469 km:een, noin 346 km enemmän kuin VW Tayron.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Jaguar I-Pace tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 400 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 128 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Jaguar I-Pace on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,8 s, kun taas VW Tayron tarvitsee 6,1 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jaguar I-Pace vetää selvästi voimakkaammin, 696 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 296 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa VW Tayron on ilmeisesti kevyempi – 1 682 kg verrattuna 2 226 kg:een. Painoero on noin 544 kg.
Tavaratilan koossa VW Tayron tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 885 L verrattuna 638 L:een. Ero on noin 247 L.
Kantavuudessa VW Tayron tarjoaa selvästi enemmän – 573 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 129 kg.
Jaguar I-Pace voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Jaguar I-Pace on sähköinen katumaasturi, joka yhdistää Jaguarin perinteisen ajamisen ilon ja modernin, ylellisen sisätilan. Sen ulkoasu pysäyttää liikenteessä ja ajotuntuma on reipas ja hiljainen — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ilman polttomoottorin meteliä.
TiedotTayron on Volkswagenin selkeälinjainen ja tilava crossover, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja rauhallisen ajotuntuman. Sisätila on huolella viimeistelty ja mukavuus korostuu pidemmilläkin matkoilla, joten se sopii hyvin perheelle tai niille, jotka arvostavat tilaa ja tasapainoista ajokokemusta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
96 300 - 104 000 €
|
Hinta
48 900 - 68 100 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
1,5 - 8,5 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
25,2 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
469 km
|
Sähköinen toimintasäde
116 - 123 km
|
|
Akun kapasiteetti
84,7 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
33 - 192 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 226 kg
|
Omamassa
1 682 - 1 948 kg
|
|
Tavaratila
638 L
|
Tavaratila
705 - 885 L
|
|
Pituus
4 682 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
2 011 mm
|
Leveys
1 853 - 1 866 mm
|
|
Korkeus
1 566 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 453 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
444 kg
|
Kantavuus
497 - 573 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
400 hv
|
Teho hv
150 - 272 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,1 - 9,7 s
|
|
Huippunopeus
200 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
696 Nm
|
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
294 kW
|
Teho kW
110 - 200 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2023
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B, G
|
|
Merkki
Jaguar
|
Merkki
VW
|