Vertaa tehoa (158 hv vs 340 hv), tavaratilaa ja hintaa (20 700 € vs 56 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Clio vai VW ID.7?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Renault Clio on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 20 700 € , kun taas VW ID.7 maksaa 56 400 € . Ero on noin 35 642 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa VW ID.7 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 340 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 182 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW ID.7 on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,4 s, kun taas Renault Clio tarvitsee 8,3 s. Ero on noin 2,9 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW ID.7 vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 679 Nm verrattuna 190 Nm:een. Eroa on noin 489 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Renault Clio on selvästi kevyempi – 1 202 kg verrattuna 2 180 kg:een. Painoero on noin 978 kg.
Tavaratilan koossa VW ID.7 tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 532 L verrattuna 327 L:een. Ero on noin 205 L.
Kantavuudessa VW ID.7 tarjoaa hieman enemmän – 465 kg verrattuna 463 kg:een. Ero on noin 2 kg.
VW ID.7 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Clio on tyylikäs ja ketterä kaupunkiauto, joka sopii mukavasti niin kaupunkiajoon kuin pidemmillekin matkoille. Sen sisätilat ovat fiksusti suunnitellut ja varustelu nykyaikaista, joten se tarjoaa vaivattoman ja miellyttävän ajokokemuksen arjessa.
TiedotVW ID.7 tuntuu ajossa hillityn ylelliseltä ja huolettoman sähköiseltä, kuin arjen bisnesluokka ilman pönötystä. Sisätilat ovat avarat ja käyttö helppoa, joten se vetoaa ostajiin, jotka hakevat mukavuutta, väljyyttä ja arkista eleganssia — ja naapuri saattaa katsoa vähän kateellisena.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
20 700 - 28 800 €
|
Hinta
56 400 - 65 900 €
|
|
Kulutus L/100km
4,1 - 5,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
13,6 - 16,2 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
594 - 708 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
77 - 86 kWh
|
|
CO2
92 - 118 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
1 202 - 1 316 kg
|
Omamassa
2 180 - 2 325 kg
|
|
Tavaratila
301 - 327 L
|
Tavaratila
532 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 961 mm
|
|
Leveys
1 768 mm
|
Leveys
1 862 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 535 - 1 536 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 586 L
|
|
Kantavuus
453 - 463 kg
|
Kantavuus
460 - 465 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
115 - 158 hv
|
Teho hv
286 - 340 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 6,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
180 km/h
|
|
Vääntömomentti
190 Nm
|
Vääntömomentti
545 - 679 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
84 - 116 kW
|
Teho kW
210 - 250 kW
|
|
Iskutilavuus
1 199 - 1 789 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2 023 - 2 024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D, B
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Renault
|
Merkki
VW
|