VS

Dacia Sandero vs Ford Puma vertailu

Vertaa tehoa (122 hv vs 168 hv), tavaratilaa ja hintaa (13 300 € vs 29 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Dacia Sandero vai Ford Puma?

Dacia Sandero vs Ford Puma: tärkeimmät erot

Dacia Sandero

3,1 (5 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • minimaalisesti taloudellisempi
  • hieman kevyempi
Tiedot

Ford Puma

3 (11 Arvostelut)
arvioi
  • huomattavasti enemmän tehoa
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Sandero

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Dacia Sandero on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 13 300 € , kun taas Ford Puma maksaa 29 100 € . Ero on noin 15 745 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Dacia Sandero kuluttaa 5,3 L/100km ja on siten minimaalisesti taloudellisempi kuin Ford Puma, jonka kulutus on 5,4 L/100km. Ero on noin 0,1 L/100km.

Puma

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Ford Puma tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa168 hv verrattuna 122 hv:een. Ero on noin 46 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Puma on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,4 s, kun taas Dacia Sandero tarvitsee 9,7 s. Ero on noin 2,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Puma vetää ilmeisesti voimakkaammin, 290 Nm verrattuna 200 Nm:een. Eroa on noin 90 Nm.

Sandero

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Dacia Sandero on hieman kevyempi – 1 100 kg verrattuna 1 316 kg:een. Painoero on noin 216 kg.

Kantavuudessa Ford Puma tarjoaa tuskin enemmän – 469 kg verrattuna 436 kg:een. Ero on noin 33 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ford Puma hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 29 100 €
Puma

Ford Puma

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Sähkö
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 125 - 168 hv
  • Kulutus L/100km : 5,4 - 5,9 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 13 - 13,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 404 - 417 km
Dacia Sandero
Ford Puma

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Dacia Sandero

Dacia Sandero on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa arkeen toimivan, edullisen ja käytännöllisen auton ilman turhaa luksusta. Se tarjoaa juuri sen, mitä tarvitset: reilusti tilaa, suoraviivaisen käytettävyyden ja vahvan hinta‑laatusuhteen — pieni hymähdys tulee vielä sen omaehtoisesta karismasta.

Tiedot

Ford Puma

Ford Puma on ketterä ja trendikäs pieni crossover, joka yhdistää persoonallisen muodon ja arkikäytössä toimivan fiksuuden. Ajettavuus on yllättävän eläväistä ja sisustus ovelan käytännöllinen — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa arkeen ripauksen hauskuutta ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
Dacia Sandero
Ford Puma

Kustannukset ja kulutus

Hinta
13 300 - 19 800 €
Hinta
29 100 - 44 200 €
Kulutus L/100km
5,3 - 7,2 L/100km
Kulutus L/100km
5,4 - 5,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
13 - 13,7 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
404 - 417 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
111 - 131 g/km
CO2
0 - 135 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 100 - 1 297 kg
Omamassa
1 316 - 1 563 kg
Tavaratila
372 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 853 mm
Leveys
1 805 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
385 - 436 kg
Kantavuus
367 - 469 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Kaasu (LPG)
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Sähkö
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
67 - 122 hv
Teho hv
125 - 168 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,7 - 16,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 9,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
95 - 200 Nm
Vääntömomentti
170 - 290 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
3
Teho kW
49 - 90 kW
Teho kW
92 - 124 kW
Iskutilavuus
999 - 1 199 cm3
Iskutilavuus
999 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
D, C
CO2-tehokkuusluokka
D, A
Merkki
Dacia
Merkki
Ford
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.