VS

Dacia Duster vs Mercedes CLE Convertible vertailu

Vertaa tehoa (158 hv vs 472 hv), tavaratilaa ja hintaa (19 800 € vs 64 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Dacia Duster vai Mercedes CLE Convertible?

Dacia Duster vs Mercedes CLE Convertible: tärkeimmät erot

Dacia Duster

4,6 (5 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • minimaalisesti taloudellisempi
  • ilmeisesti kevyempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Mercedes CLE Convertible

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Duster

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Dacia Duster on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 19 800 € , kun taas Mercedes CLE Convertible maksaa 64 700 € . Ero on noin 44 897 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Dacia Duster kuluttaa 4,7 L/100km ja on siten minimaalisesti taloudellisempi kuin Mercedes CLE Convertible, jonka kulutus on 4,9 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.

CLE Convertible

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Mercedes CLE Convertible tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa472 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 314 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes CLE Convertible on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,4 s, kun taas Dacia Duster tarvitsee 9,4 s. Ero on noin 5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes CLE Convertible vetää merkittävästi voimakkaammin, 560 Nm verrattuna 230 Nm:een. Eroa on noin 330 Nm.

Duster

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Dacia Duster tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Dacia Duster on ilmeisesti kevyempi – 1 377 kg verrattuna 1 925 kg:een. Painoero on noin 548 kg.

Tavaratilan koossa Dacia Duster tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 517 L verrattuna 385 L:een. Ero on noin 132 L.

Kantavuudessa Dacia Duster tarjoaa tuskin enemmän – 453 kg verrattuna 435 kg:een. Ero on noin 18 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes CLE Convertible on niskan päällä objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 64 700 €
CLE Convertible

Mercedes CLE Convertible

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Diesel MHEV
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto, Takaveto
  • Teho hv 193 - 472 hv
  • Kulutus L/100km 4,9 - 9,6 L/100km
Dacia Duster
Mercedes CLE Convertible

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Dacia Duster

Dacia Duster on edullinen ja käytännöllinen katumaasturi, joka tarjoaa reilusti tilaa ja yksinkertaisen, helppokäyttöisen varustelun ilman turhaa kikkailua. Se sopii erityisen hyvin ostajalle, joka arvostaa luotettavuutta, selkeää arjen toimivuutta ja hyvää vastinetta rahalle.

Tiedot

Mercedes CLE Convertible

Mercedes CLE Cabriolet on tyylikkään moderni avoauto, joka yhdistää huolella viilattua muotoilua virkistävään avoajon kokemukseen. Sisätilat tuntuvat luksukselta joka päivä ja ajettavuus antaa turvallisen mutta nautinnollisen tunteen — täydellinen kumppani pitkille kesäajeluille ja spontaaniin kaupunkikierrokseen.

Tiedot
Dacia Duster
Mercedes CLE Convertible

Kustannukset ja kulutus

Hinta
19 800 - 30 300 €
Hinta
64 700 - 132 800 €
Kulutus L/100km
4,7 - 7,6 L/100km
Kulutus L/100km
4,9 - 9,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
107 - 140 g/km
CO2
128 - 218 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
66 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Avoauto
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
1 377 - 1 559 kg
Omamassa
1 925 - 2 110 kg
Tavaratila
348 - 517 L
Tavaratila
375 - 385 L
Pituus
-
Pituus
4 850 - 4 853 mm
Leveys
1 813 mm
Leveys
1 861 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 424 - 1 435 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
402 - 453 kg
Kantavuus
380 - 435 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Täyshybridi, Nestekaasu (LPG)
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattinen manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Teho hv
115 - 158 hv
Teho hv
193 - 472 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,4 - 11,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,4 - 9,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
220 - 250 km/h
Vääntömomentti
190 - 230 Nm
Vääntömomentti
250 - 560 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Teho kW
84 - 116 kW
Teho kW
142 - 347 kW
Iskutilavuus
1 199 - 1 789 cm3
Iskutilavuus
1 993 - 2 999 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
D, C
CO2-tehokkuusluokka
G, E, F, D
Merkki
Dacia
Merkki
Mercedes-Benz
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.