VS

BMW iX1 vs VW ID.Polo vertailu

Vertaa tehoa (313 hv vs 211 hv), tavaratilaa ja hintaa (51 500 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW iX1 vai VW ID.Polo?

BMW iX1 vs VW ID.Polo: tärkeimmät erot

BMW iX1

4,5 (5 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • lievästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW ID.Polo

  • ratkaisevasti halvempi
  • tuskin energiatehokkaampi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

iX1

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

VW ID.Polo on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas BMW iX1 maksaa 51 500 € . Ero on noin 25 430 €.

Sähkönkulutuksessa etu on VW ID.Polo: se kuluttaa 13,3 kWh/100km ja on tuskin energiatehokkaampi kuin BMW iX1, jonka kulutus on 14,3 kWh/100km. Ero on noin 1 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa BMW iX1 suoriutuu lievästi paremmin: se yltää jopa 514 km:een, noin 60 km enemmän kuin VW ID.Polo.

ID.Polo

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa BMW iX1 tarjoaa selvästi enemmän tehoa313 hv verrattuna 211 hv:een. Ero on noin 102 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW iX1 on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,6 s, kun taas VW ID.Polo tarvitsee 7,1 s. Ero on noin 1,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW iX1 vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 494 Nm verrattuna 290 Nm:een. Eroa on noin 204 Nm.

iX1

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW ID.Polo on ilmeisesti kevyempi – 1 568 kg verrattuna 1 940 kg:een. Painoero on noin 372 kg.

Tavaratilan koossa BMW iX1 tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 490 L verrattuna 441 L:een. Ero on noin 49 L.

Kantavuudessa BMW iX1 tarjoaa lievästi enemmän – 495 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 51 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW iX1 hieman parempi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 51 500 €
iX1

BMW iX1

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 204 - 313 hv
  • Kulutus kWh/100km : 14,3 - 15,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 466 - 514 km
BMW iX1
VW ID.Polo

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW iX1

BMW iX1 on pirteä ja hillitty sähköinen katumaasturi, joka säilyttää BMW:n ajamisen ilon mutta on suunniteltu arjen käyttöön. Se tuntuu laadukkaalta, viihtyisältä ja fiksusti varustellulta valinnalta ostajalle, joka haluaa sähköautoa ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot

VW ID.Polo

VW ID.Polo tuo Polon perusvahvuudet sähköaikaan: hiljainen ja mukava arjessa, yllättävän suuri tavaratila ja selkeä, perinteisempi käyttölogiikka haptisine painikkeineen. Se sopii parhaiten rauhallista ja vaivatonta etenemistä arvostavalle, kun taas ajohuvia tai kovia moottoritienopeeduksia hakeva voi kaivata terävämpää vaihtoehtoa.

Tiedot
BMW iX1
VW ID.Polo

Kustannukset ja kulutus

Hinta
51 500 - 67 100 €
Hinta
26 000 - 43 700 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
14,3 - 15,7 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
13,3 - 13,7 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
466 - 514 km
Sähköinen toimintasäde
442 - 454 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 940 - 2 085 kg
Omamassa
1 568 - 1 576 kg
Tavaratila
490 L
Tavaratila
441 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 845 mm
Leveys
1 816 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
495 kg
Kantavuus
444 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
204 - 313 hv
Teho hv
116 - 211 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,6 - 8,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,1 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 494 Nm
Vääntömomentti
290 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
150 - 230 kW
Teho kW
85 - 155 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
BMW
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.