VS

Polestar 4 vs Polestar 3 vertailu

Vertaa tehoa (544 hv vs 517 hv), tavaratilaa ja hintaa (64 500 € vs 81 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Polestar 4 vai Polestar 3?

Polestar 4 vs Polestar 3: tärkeimmät erot

Polestar 4

4,8 (9 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tehoa
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
  • lievästi kevyempi
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

Polestar 3

4,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • minimaalisesti energiatehokkaampi
  • lievästi pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

4

Polestar 3 VS Polestar 4 — kahden skandinaavisen sähkö‑SUV:n vertailu

Polestar 3 VS Polestar 4 asettaa vastakkain kaksi samaa perimää edustavaa autoa, jotka toteuttavat skandinaavisen designin eri tavoilla. Polestar 3 on tuntuma ja tilan puolesta lähempänä perinteistä SUV‑kokonaisuutta, kun taas Polestar 4 on coupé‑henkisempi crossover, joka panostaa siluettiin. Ero ei ole vain ulkonäössä: kumpikin korostaa hiljaisuutta, turvallisuutta ja modernia infotainmentia, mutta lähestymistapa käytännön arkeen poikkeaa selvästi. Tämä teksti käy läpi, mitä erot tuntuvat ajossa, matkustuksessa ja arjen käytössä, jotta valinta on helpompi ennen teknistä syventymistä.

3

Ajettavuus ja ajon luonne

Polestar 3 tuntuu ajoon istuessa vakaalta ja terävältä suuremmilla nopeuksilla, se hakeutuu suoraan ja antaa kuljettajalle luottamusta pitkillä pätkillä. Polestar 4 puolestaan korostaa rauhallista, lähes cruiseri‑henkistä kulkua: se on erittäin äänieristetty ja tarjoaa vaivattoman liikkuvuuden muttei välttämättä samanlaista intiimiä ohjaustuntumaa. Käytännössä Polestar 4 voi tuntua pirteämmältä liikkeelle lähtiessä, mutta Polestar 3 tarjoaa hallitumman, tarkemman tunteen tiukemmissa tilanteissa. Molemmat sopivat pitkiin matkoihin, mutta niiden ajettavuuden erot paljastuvat erityisesti tienkäyttäjän toiveiden mukaan.

4

Matkustusmukavuus ja sisäfiilis

Polestar 3 luo sisätilassa avaran, rauhallisen tunnelman ja takapenkillä on poikkeuksellisen runsaasti tilaa, mikä tekee siitä miellyttävän pitkämatkakumppanin perheille. Polestar 4 tarjoaa vastaavasti erittäin laadukkaan, lähti vankalla istuinmukavuudella ja tunteen ’business‑class’‑tyyppisestä takatilasta, mutta sen coupé‑muotoilu ja puuttuva perinteinen takalasi antavat tilalle kotoisan, joskus hieman kapeamman tunnelman. Molemmat ajoneuvot käyttävät minimalistista käyttöliittymää, mutta kosketuspainotteisuus vaatii totuttelua ja voi häiritä arjen nopeissa toimissa. Äänitaso ja yleinen laatutuntu ovat korkealla kummassakin, mutta erilaisten varustevalintojen vaikutus kannattaa koeajaa omassa konfiguraatiossa.

3

Käytännöllisyys ja tavaratilan toimivuus

Polestar 3 on suunniteltu enemmän perinteisen SUV:n logiikalla: tavaratila on muodoltaan käytännöllinen ja autossa on hyödyllisiä säilytysratkaisuja sekä etutavaratila, mikä helpottaa arjen lastausta. Polestar 4 puolestaan tarjoaa järkevän kokonaisratkaisun, mutta coupé‑takaluukku ja kallellaan oleva avausrajaavat korkean tai leveän lastin sijoittamista. Molemmat autoa peilaavat hyvin arjen pakkaustarpeita, mutta jos kantamukset sisältävät paljon korkeita tai todella suuria esineitä, Polestar 3 tuntuu käytännössä joustavammalta. Lisäksi Polestar 3 kantaa hieman enemmän kuormaa ilman, että ajo‑ominaisuudet kärsivät, mikä on merkityksellistä perhekäytössä.

4

Kaupunkiystävällisyys ja arjen käytettävyys

Molemmat Polestarit ovat laajoilla kameroilla ja assistenteilla varustettuja, mutta leveä kori tekee sekä Polestar 3:sta että Polestar 4:stä haastavampia ahtaisiin parkkitiloihin ja kapeisiin vanhan kaupungin käännöksiin. Polestar 4 käyttää digitaka­peiliä, joka säästää näkymän muttei ole kaikkien mieleen — pitkissä kaupunkivuoroissa siihen tottuminen voi vaatia aikaa. Kosketuspohjainen hallinta kummassakin mallissa tarkoittaa, että perustoiminnot vievät usein saman tien näytölle, mikä voi hermostuttaa, jos toivot haptisia säätimiä. One‑pedal‑ajo ja selkeät ajoavustimet helpottavat pysäkkiliikennettä, mutta tilantarve kannattaa huomioida päivittäisessä kaupunkiajossa.

3

Kuka valitsee Polestar 3:n ja kuka Polestar 4:n?

Polestar 3 sopii parhaiten käyttäjälle, joka arvostaa pitkämatkaista luottamusta, reilusti takamatkatilaa ja vakaata, tarkkaa ajotuntumaa ilman kompromisseja käytännöllisyydessä. Polestar 4 puolestaan vetoaa ostajaan, joka haluaa modernin coupé‑ilmeen, hillityn mutta erittäin hiljaisen matkustusympäristön sekä hieman suoraviivaisemman hintapisteen ja tuntuman liikkeellelähdössä. Kumpikin malli tarjoaa vahvan turvallisuuden ja hyvän infotainment‑pohjan, mutta valinta kiinnittyy siihen, haluatko enemmän tilaa ja pitkämatkaetuja vai tyylikkäämmän, design‑painotteisemman arjenratkaisun. Seuraavaksi tekninen vertailu paljastaa miten akku, tehot ja kantama eroavat käytännössä ja miten nämä erot vaikuttavat juuri sinun arkeesi.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

4

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Polestar 4 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 64 500 € , kun taas Polestar 3 maksaa 81 900 € . Ero on noin 17 392 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Polestar 3: se kuluttaa 17,6 kWh/100km ja on minimaalisesti energiatehokkaampi kuin Polestar 4, jonka kulutus on 17,8 kWh/100km. Ero on noin 0,2 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Polestar 3 suoriutuu lievästi paremmin: se yltää jopa 706 km:een, noin 86 km enemmän kuin Polestar 4.

3

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Polestar 4 tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa544 hv verrattuna 517 hv:een. Ero on noin 27 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Polestar 4 on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas Polestar 3 tarvitsee 4,7 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.

Huippunopeudessa Polestar 3 on tuskin nopeampi – se yltää 210 km/h:een, kun taas Polestar 4 saavuttaa 200 km/h. Ero on noin 10 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Polestar 3 vetää ilmeisesti voimakkaammin, 910 Nm verrattuna 686 Nm:een. Eroa on noin 224 Nm.

4

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Polestar 4 on lievästi kevyempi – 2 230 kg verrattuna 2 575 kg:een. Painoero on noin 345 kg.

Tavaratilan koossa Polestar 4 tarjoaa hieman enemmän tilaa – 526 L verrattuna 484 L:een. Ero on noin 42 L.

Maksimikantavuudessa Polestar 4 pärjää melkein huomaamattomasti paremmin – jopa 1 536 L, noin 125 L enemmän kuin Polestar 3.

Kantavuudessa Polestar 3 tarjoaa tuskin enemmän – 496 kg verrattuna 455 kg:een. Ero on noin 41 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Polestar 4 erottuu kevyesti edukseen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 64 500 €
4

Polestar 4

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 272 - 544 hv
  • Kulutus kWh/100km : 17,8 - 18,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 590 - 620 km
Polestar 4
Polestar 3

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Polestar 4

Polestar 4 on rohkeasti muotoiltu sähköinen crossover, joka yhdistää skandinaavisen selkeyden ja dynaamisen ajamisen arkeen sopivassa paketissa. Sisätilat tuntuvat laadukkailta ja ajotuntuma on tarkka ja rauhallinen — täydellinen valinta niille, jotka haluavat modernia tyyliä ilman turhaa bling-blingiä.

Tiedot

Polestar 3

Polestar 3 näyttää ruotsalaiselta tyylipuhdistukselta: skandinaavinen linjakkuus ja jykevä maantieolemuksen antavat sille ryhdikkään läsnäolon. Sisällä vallitsee minimalistinen luksus ja ajokokemus on tarkkaan harkittu — ostajalle, joka haluaa sähköisen premium-auton ilman turhaa kikkailua, tämä on vakavasti otettava vaihtoehto.

Tiedot
Polestar 4
Polestar 3

Kustannukset ja kulutus

Hinta
64 500 - 72 800 €
Hinta
81 900 - 96 100 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
17,8 - 18,7 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
17,6 - 21,9 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
590 - 620 km
Sähköinen toimintasäde
567 - 706 km
Akun kapasiteetti
94 kWh
Akun kapasiteetti
107 kWh
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
5
Omamassa
2 230 - 2 355 kg
Omamassa
2 575 - 2 584 kg
Tavaratila
526 L
Tavaratila
484 L
Pituus
4 840 mm
Pituus
4 900 mm
Leveys
2 008 mm
Leveys
1 935 mm
Korkeus
1 534 mm
Korkeus
1 614 - 1 618 mm
Maksimi tavaratila
1 536 L
Maksimi tavaratila
1 411 L
Kantavuus
455 kg
Kantavuus
285 - 496 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Teho hv
272 - 544 hv
Teho hv
299 - 517 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 7,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,7 - 7,8 s
Huippunopeus
200 km/h
Huippunopeus
180 - 210 km/h
Vääntömomentti
343 - 686 Nm
Vääntömomentti
490 - 910 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
200 - 400 kW
Teho kW
220 - 380 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Polestar
Merkki
Polestar
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.