Vertaa tehoa (168 hv vs 880 hv), tavaratilaa ja hintaa (29 100 € vs 424 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Puma vai Ferrari 296 Coupe?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Ford Puma on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 29 100 € , kun taas Ferrari 296 Coupe maksaa 424 100 € . Ero on noin 395 028 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Ford Puma kuluttaa 5,4 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Ferrari 296 Coupe, jonka kulutus on 8,9 L/100km. Ero on noin 3,5 L/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Ford Puma suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 417 km:een, noin 402 km enemmän kuin Ferrari 296 Coupe.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Ferrari 296 Coupe tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 880 hv verrattuna 168 hv:een. Ero on noin 712 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari 296 Coupe on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas Ford Puma tarvitsee 7,4 s. Ero on noin 4,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari 296 Coupe vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 755 Nm verrattuna 290 Nm:een. Eroa on noin 465 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: Ford Puma tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Ford Puma on selvästi kevyempi – 1 316 kg verrattuna 1 670 kg:een. Painoero on noin 354 kg.
Kantavuudessa Ford Puma tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 469 kg verrattuna 225 kg:een. Ero on noin 244 kg.
Ford Puma on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Puma on ketterä ja trendikäs pieni crossover, joka yhdistää persoonallisen muodon ja arkikäytössä toimivan fiksuuden. Ajettavuus on yllättävän eläväistä ja sisustus ovelan käytännöllinen — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa arkeen ripauksen hauskuutta ilman turhaa pröystäilyä.
TiedotFerrari 296 Coupé on hulvaton yhdistelmä italialaista eleganssia ja hurjastelua, joka tuntuu yhtä kotonaan kilparadalla kuin tyylikkäällä kaupunkikadullakin. Se sopii ostajalle, joka haluaa keräilyarvoa ja aitoa ajamisen riemua — kunhan kukkaro kestää tämän hurmurin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
29 100 - 44 200 €
|
Hinta
424 100 €
|
|
Kulutus L/100km
5,4 - 5,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
13 - 13,7 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
404 - 417 km
|
Sähköinen toimintasäde
15 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 - 135 g/km
|
CO2
218 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 316 - 1 563 kg
|
Omamassa
1 670 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 805 mm
|
Leveys
1 958 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
367 - 469 kg
|
Kantavuus
225 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Sähkö
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
125 - 168 hv
|
Teho hv
880 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 9,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
170 - 290 Nm
|
Vääntömomentti
755 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
92 - 124 kW
|
Teho kW
648 kW
|
|
Iskutilavuus
999 cm3
|
Iskutilavuus
2 992 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, A
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
Ferrari
|