VS

BMW iX3 vs Land Rover Range Rover Sport vertailu

Vertaa tehoa (469 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (66 100 € vs 95 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW iX3 vai Land Rover Range Rover Sport?

BMW iX3 vs Land Rover Range Rover Sport: tärkeimmät erot

BMW iX3

4,6 (4 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

Land Rover Range Rover Sport

  • hieman enemmän tehoa
  • tuskin nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

iX3

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

BMW iX3 on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 66 100 € , kun taas Land Rover Range Rover Sport maksaa 95 600 € . Ero on noin 29 489 €.

Sähköisessä toimintamatkassa BMW iX3 suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 805 km:een, noin 687 km enemmän kuin Land Rover Range Rover Sport.

Range Rover Sport

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Land Rover Range Rover Sport tarjoaa hieman enemmän tehoa550 hv verrattuna 469 hv:een. Ero on noin 81 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Land Rover Range Rover Sport on tuskin nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas BMW iX3 tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 0,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Land Rover Range Rover Sport vetää vähän voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 645 Nm:een. Eroa on noin 155 Nm.

iX3

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa BMW iX3 on minimaalisesti kevyempi – 2 360 kg verrattuna 2 390 kg:een. Painoero on noin 30 kg.

Kantavuudessa Land Rover Range Rover Sport tarjoaa selvästi enemmän – 830 kg verrattuna 465 kg:een. Ero on noin 365 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW iX3 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 66 100 €
iX3

BMW iX3

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 320 - 469 hv
  • Kulutus kWh/100km : 14,6 - 15,1 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 635 - 805 km
BMW iX3
Land Rover Range Rover Sport

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW iX3

BMW iX3 on rauhallinen ja käytännöllinen sähköinen katumaasturi, joka yhdistää BMW:n ajettavuuden ja sähköauton hiljaisuuden luontevaksi paketiksi. Sisätilat tarjoavat hillittyä luksusta ja arjen toimivuutta, joten se on oivallinen valinta ostajalle joka haluaa mukavaa sähköajoa ilman turhaa prameilua — laturin metsästys kaupungissa voi tosin tuoda pienen seikkailun mukaan.

Tiedot

Land Rover Range Rover Sport

Range Rover Sport on asvalttien ja sorateiden itsevarma suorittaja, jonka ylellinen sisustus ja jykevä ulkomuoto lupaavat sekä mukavuutta että selkeää läsnäoloa tiellä. Ajettavuus yhdistyy hillittyyn urheilullisuuteen, ja ostajalle tarjolla on vaivaton yhdistelmä statusta ja käytännöllisyyttä — mainio valinta, jos haluat SUV:n, joka osaa sekä komistaa pihaa että lähteä seikkailuun.

Tiedot
BMW iX3
Land Rover Range Rover Sport

Kustannukset ja kulutus

Hinta
66 100 - 80 700 €
Hinta
95 600 - 157 900 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
2,7 - 11,4 L/100km
Kulutus kWh/100km
14,6 - 15,1 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
635 - 805 km
Sähköinen toimintasäde
116 - 118 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
60 - 259 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 360 kg
Omamassa
2 390 - 2 809 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
647 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 895 mm
Leveys
2 043 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
465 kg
Kantavuus
641 - 830 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
320 - 469 hv
Teho hv
249 - 550 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 5,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 7,7 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
500 - 645 Nm
Vääntömomentti
550 - 800 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Teho kW
235 - 345 kW
Teho kW
183 - 405 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
2 997 - 4 395 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
G, B
Merkki
BMW
Merkki
Land Rover
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.