VS

XPeng G6 vs Renault Master Bus vertailu

Vertaa tehoa (487 hv vs 180 hv), tavaratilaa ja hintaa (45 400 € vs 44 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, XPeng G6 vai Renault Master Bus?

XPeng G6 vs Renault Master Bus: tärkeimmät erot

XPeng G6

4,6 (4 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

Renault Master Bus

  • melkein huomaamattomasti halvempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

G6

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Renault Master Bus on melkein huomaamattomasti edullisempi – sen lähtöhinta on 44 500 € , kun taas XPeng G6 maksaa 45 400 € . Ero on noin 953 €.

Master Bus

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa XPeng G6 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa487 hv verrattuna 180 hv:een. Ero on noin 307 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: XPeng G6 vetää selvästi voimakkaammin, 660 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 260 Nm.

G6

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Renault Master Bus tarjoaa enemmän paikkoja – 9 vs. 5.

Omapainossa XPeng G6 on minimaalisesti kevyempi – 2 065 kg verrattuna 2 189 kg:een. Painoero on noin 124 kg.

Kantavuudessa Renault Master Bus tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 1 254 kg verrattuna 475 kg:een. Ero on noin 779 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

XPeng G6 ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 45 400 €
G6

XPeng G6

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 252 - 487 hv
  • Kulutus kWh/100km : 17,3 - 18,4 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 455 - 525 km
XPeng G6
Renault Master Bus

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

XPeng G6

XPeng G6 on kuin tulevaisuutta pulloon pakattuna: puhdaslinjainen sisustus ja älykkäät digitaaliset ratkaisut tekevät matkustamisesta vaivatonta ja hieman ihmeellistä. Ajettavuus on sujuvaa ja käytännöllisyys kohdallaan, joten ostajalle joka haluaa sähköisen arjen helpotusta tämä tarjoaa sekä viihtyvyyttä että pienen ilonaiheen.

Tiedot

Renault Master Bus

Renault Master Bus tarjoaa reilusti tilaa ja käytännöllisyyttä niille, jotka tarvitsevat luotettavaa kuljetinta seurueille tai työkäyttöön. Ajossa se on yllättävän rauhallinen ja helppo käsitellä, joten kuski voi keskittyä logistiikkaan – ja matkustajat viihtyvät niin hyvin, että keskustelut vaimenevat itsestään.

Tiedot
XPeng G6
Renault Master Bus

Kustannukset ja kulutus

Hinta
45 400 - 53 800 €
Hinta
44 500 - 52 500 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
8,7 - 10,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
17,3 - 18,4 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
455 - 525 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
227 - 280 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
105 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Bussi
Istuimet
5
Istuimet
6 - 9
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
2 065 - 2 220 kg
Omamassa
2 189 - 2 361 kg
Tavaratila
571 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
5 075 - 5 575 mm
Leveys
1 920 mm
Leveys
2 070 mm
Korkeus
-
Korkeus
2 290 - 2 486 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
2 840 - 4 840 L
Kantavuus
470 - 475 kg
Kantavuus
939 - 1 254 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattinen manuaalivaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
252 - 487 hv
Teho hv
135 - 180 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,1 - 6,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Huippunopeus
-
Huippunopeus
150 - 165 km/h
Vääntömomentti
440 - 660 Nm
Vääntömomentti
360 - 400 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
185 - 358 kW
Teho kW
99 - 132 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
2 299 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2023
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
XPeng
Merkki
Renault
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.