Vertaa tehoa (130 hv vs 207 hv), tavaratilaa ja hintaa (28 800 € vs 21 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota Yaris Cross vai VW Polo?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
VW Polo on ilmeisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 21 000 € , kun taas Toyota Yaris Cross maksaa 28 800 € . Ero on noin 7 820 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Yaris Cross kuluttaa 4,5 L/100km ja on siten vähän taloudellisempi kuin VW Polo, jonka kulutus on 5,1 L/100km. Ero on noin 0,6 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa VW Polo tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa – 207 hv verrattuna 130 hv:een. Ero on noin 77 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Polo on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,5 s, kun taas Toyota Yaris Cross tarvitsee 10,7 s. Ero on noin 4,2 s sekuntia.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa VW Polo on hieman kevyempi – 1 143 kg verrattuna 1 180 kg:een. Painoero on noin 37 kg.
Tavaratilan koossa Toyota Yaris Cross tarjoaa lievästi enemmän tilaa – 397 L verrattuna 351 L:een. Ero on noin 46 L.
Kantavuudessa Toyota Yaris Cross tarjoaa jonkin verran enemmän – 510 kg verrattuna 457 kg:een. Ero on noin 53 kg.
VW Polo hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Yaris Cross on käytännöllinen ja ketterä kompakti-SUV, joka sopii suomalaiseen kaupunki- ja vapaa-ajan ajoon vaivattomasti. Se tarjoaa turvallisuutta ja arjen toimivuutta sekä korkeammasta ajoasennosta hyötyvän tuntuman ilman turhaa pröystäilyä.
Tiedot
Polo on taitava kaupunkiauto, joka puree arjen pulmiin ketteryydellään ja yllättävän premium-tuntumalla. Sisältä se on fiksu ja käytännöllinen valinta — ostajalle joka haluaa huolettomuutta ja pientä iloa arkeen, Polo tarjoaa juuri sitä.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
28 800 - 41 700 €
|
Hinta
21 000 - 37 500 €
|
|
Kulutus L/100km
4,5 - 4,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,1 - 6,5 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
101 - 108 g/km
|
CO2
116 - 148 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 180 - 1 290 kg
|
Omamassa
1 143 - 1 378 kg
|
|
Tavaratila
320 - 397 L
|
Tavaratila
351 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 765 mm
|
Leveys
1 751 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
485 - 510 kg
|
Kantavuus
432 - 457 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
116 - 130 hv
|
Teho hv
80 - 207 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,7 - 11,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 15,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
-
|
Vääntömomentti
93 - 320 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
|
Teho kW
85 - 96 kW
|
Teho kW
59 - 152 kW
|
|
Iskutilavuus
1 490 cm3
|
Iskutilavuus
999 - 1 984 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
C
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
|
Merkki
Toyota
|
Merkki
VW
|