Vertaa tehoa (325 hv vs 130 hv), tavaratilaa ja hintaa (44 400 € vs 31 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Peugeot 3008 vai Renault Kangoo?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Renault Kangoo on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 31 300 € , kun taas Peugeot 3008 maksaa 44 400 € . Ero on noin 13 129 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Peugeot 3008 kuluttaa 2,4 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Renault Kangoo, jonka kulutus on 5,2 L/100km. Ero on noin 2,8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Peugeot 3008 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 325 hv verrattuna 130 hv:een. Ero on noin 195 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Peugeot 3008 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6 s, kun taas Renault Kangoo tarvitsee 11,6 s. Ero on noin 5,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Peugeot 3008 vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 511 Nm verrattuna 270 Nm:een. Eroa on noin 241 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: Renault Kangoo tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa Renault Kangoo on jonkin verran kevyempi – 1 489 kg verrattuna 1 648 kg:een. Painoero on noin 159 kg.
Tavaratilan koossa Renault Kangoo tarjoaa hieman enemmän tilaa – 601 L verrattuna 520 L:een. Ero on noin 81 L.
Kantavuudessa Renault Kangoo tarjoaa selvästi enemmän – 610 kg verrattuna 467 kg:een. Ero on noin 143 kg.
Peugeot 3008 ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Peugeot 3008 on näyttävä ja käytännöllinen katumaasturi, jonka ranskalainen muotoilu erottuu urbaanissa virrassa ilman turhaa huutamista. Sisältä se on arkeen mukautuva ja ajettavuudeltaan varma kumppani, joka tekee päivittäisistä ajoista mukavampia ja pysäköinnistä vähemmän stressaavaa.
TiedotKangoo on käytännöllinen ja kodikas monitoimityökalu, joka taipuu vaivatta perheen tila-autosta työkalupakiksi. Ajossa se antaa arkeen luottamusta ja ripauksen ranskalaista charmia — ei rehvakasta kerskailua, mutta juuri sitä, mitä ostaja etsii.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
44 400 - 63 400 €
|
Hinta
31 300 - 39 100 €
|
|
Kulutus L/100km
2,4 - 5,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,2 - 7,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
16,9 - 17,4 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
81 - 698 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 - 121 g/km
|
CO2
136 - 168 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Korkeakattoinen farmari
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5 - 7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 648 - 2 266 kg
|
Omamassa
1 489 - 1 830 kg
|
|
Tavaratila
470 - 520 L
|
Tavaratila
513 - 601 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 895 mm
|
Leveys
1 860 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
432 - 467 kg
|
Kantavuus
459 - 610 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini, Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
145 - 325 hv
|
Teho hv
95 - 130 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6 - 10,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,6 - 16,7 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
230 - 511 Nm
|
Vääntömomentti
240 - 270 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
107 - 239 kW
|
Teho kW
70 - 96 kW
|
|
Iskutilavuus
1 199 - 1 598 cm3
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 461 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 026
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A, D, B
|
CO2-tehokkuusluokka
F, E
|
|
Merkki
Peugeot
|
Merkki
Renault
|