VS

Opel Astra Sports Tourer vs Renault Captur vertailu

Vertaa tehoa (196 hv vs 158 hv), tavaratilaa ja hintaa (36 500 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Opel Astra Sports Tourer vai Renault Captur?

Opel Astra Sports Tourer vs Renault Captur: tärkeimmät erot

Opel Astra Sports Tourer

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • jonkin verran nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Renault Captur

4,8 (7 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Astra Sports Tourer

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Renault Captur on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas Opel Astra Sports Tourer maksaa 36 500 € . Ero on noin 10 462 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Opel Astra Sports Tourer kuluttaa 2,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Renault Captur, jonka kulutus on 4,4 L/100km. Ero on noin 2,1 L/100km.

Captur

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa lievästi enemmän tehoa196 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 38 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Opel Astra Sports Tourer on jonkin verran nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,7 s, kun taas Renault Captur tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 1,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Opel Astra Sports Tourer vetää erottuvasti voimakkaammin, 360 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 95 Nm.

Astra Sports Tourer

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Renault Captur on minimaalisesti kevyempi – 1 323 kg verrattuna 1 438 kg:een. Painoero on noin 115 kg.

Tavaratilan koossa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 597 L verrattuna 422 L:een. Ero on noin 175 L.

Kantavuudessa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 502 kg verrattuna 453 kg:een. Ero on noin 49 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Opel Astra Sports Tourer on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 36 500 €
Astra Sports Tourer

Opel Astra Sports Tourer

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel, Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 130 - 196 hv
  • Kulutus L/100km 2,3 - 5 L/100km
  • Kulutus kWh/100km 15,6 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 83 - 445 km
Opel Astra Sports Tourer
Renault Captur

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Opel Astra Sports Tourer

Opel Astra Sports Tourer on järkevä ja tyylikäs farmari, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja ajamisen keveyden ilman turhaa pauketta. Sen tavaratila nielee viikonloppureissut vaivatta ja ajettavuus tekee arjen kilometreistä miellyttävää — mainio valinta niille, jotka haluavat fiksun auton ilman liiallista näyttämistä.

Tiedot

Renault Captur

Renault Captur on käytännöllinen ja tyylikäs crossover, joka sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmillekin reissuille. Sen miellyttävä ajotuntuma ja älykkäät säilytysratkaisut tekevät arjesta sujuvampaa ilman turhaa prameilua.

Tiedot
Opel Astra Sports Tourer
Renault Captur

Kustannukset ja kulutus

Hinta
36 500 - 48 200 €
Hinta
26 000 - 34 800 €
Kulutus L/100km
2,3 - 5 L/100km
Kulutus L/100km
4,4 - 6 L/100km
Kulutus kWh/100km
15,6 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
83 - 445 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 132 g/km
CO2
100 - 137 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 438 - 1 765 kg
Omamassa
1 323 - 1 441 kg
Tavaratila
466 - 597 L
Tavaratila
326 - 422 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 859 mm
Leveys
1 797 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
434 - 502 kg
Kantavuus
447 - 453 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel, Sähkö
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini, Bensiini MHEV
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
130 - 196 hv
Teho hv
115 - 158 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,7 - 10,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 360 Nm
Vääntömomentti
160 - 265 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
96 - 144 kW
Teho kW
84 - 116 kW
Iskutilavuus
1 199 - 1 598 cm3
Iskutilavuus
1 199 - 1 789 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
C, B, D, A
CO2-tehokkuusluokka
C, D, E
Merkki
Opel
Merkki
Renault
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.