Vertaa tehoa (217 hv vs 226 hv), tavaratilaa ja hintaa (37 500 € vs 27 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Nissan Leaf vai CUPRA Raval?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
CUPRA Raval on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 27 000 € , kun taas Nissan Leaf maksaa 37 500 € . Ero on noin 10 420 €.
Sähkönkulutus on lähes sama – 13,7 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Nissan Leaf suoriutuu ilmeisesti paremmin: se yltää jopa 624 km:een, noin 180 km enemmän kuin CUPRA Raval.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa CUPRA Raval tarjoaa tuskin enemmän tehoa – 226 hv verrattuna 217 hv:een. Ero on noin 9 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h CUPRA Raval on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,8 s, kun taas Nissan Leaf tarvitsee 7,6 s. Ero on noin 0,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Nissan Leaf vetää lievästi voimakkaammin, 355 Nm verrattuna 290 Nm:een. Eroa on noin 65 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa CUPRA Raval on jonkin verran kevyempi – 1 610 kg verrattuna 1 864 kg:een. Painoero on noin 254 kg.
Kantavuudessa CUPRA Raval tarjoaa minimaalisesti enemmän – 475 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 31 kg.
CUPRA Raval hieman parempi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Nissan Leaf on arkiautoilijan sähköinen ystävä: hiljainen, helposti lähestyttävä ja juuri sopiva kaupunkiajoon sekä kevyempiin vapaa-ajan reissuihin latausverkoston mukaan. Se pitää huolta lompakosta polttoainekuluissa ja tekee siirtymästä sähköön vähemmän dramaattisen — ja vähän hauskankin — kuin moni pelkkä tekninen esite antaa ymmärtää.
TiedotCUPRA Raval on sporttisesti vireä sähköinen pienauto, joka tarjoaa poikkeuksellisen tilavan tavaratilan ja aikuismaisesti hallitun ajokokemuksen. Sen moderni Android-pohjainen infotainment ja hyvä etupito tekevät siitä mainion kaupunkipendelöijälle tai nuorelle perheelle, vaikka ohjaustuntuma ei olekaan kaikkein leikkisimmän luokan.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
37 500 - 50 000 €
|
Hinta
27 000 - 48 500 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
13,7 - 13,8 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
436 - 624 km
|
Sähköinen toimintasäde
300 - 444 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 864 - 1 956 kg
|
Omamassa
1 610 - 1 615 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
441 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 810 mm
|
Leveys
1 784 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
441 - 444 kg
|
Kantavuus
470 - 475 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
176 - 217 hv
|
Teho hv
116 - 226 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,6 - 8,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
345 - 355 Nm
|
Vääntömomentti
290 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
130 - 160 kW
|
Teho kW
85 - 166 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Nissan
|
Merkki
CUPRA
|