Vertaa tehoa (490 hv vs 575 hv), tavaratilaa ja hintaa (49 500 € vs 62 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, NIO ET5 Wagon vai XPeng G9?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
NIO ET5 Wagon on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 49 500 € , kun taas XPeng G9 maksaa 62 100 € . Ero on noin 12 609 €.
Sähkönkulutuksessa etu on XPeng G9: se kuluttaa 18,4 kWh/100km ja on tuskin energiatehokkaampi kuin NIO ET5 Wagon, jonka kulutus on 19,3 kWh/100km. Ero on noin 0,9 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa XPeng G9 suoriutuu melkein huomaamattomasti paremmin: se yltää jopa 585 km:een, noin 25 km enemmän kuin NIO ET5 Wagon.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa XPeng G9 tarjoaa vähän enemmän tehoa – 575 hv verrattuna 490 hv:een. Ero on noin 85 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h NIO ET5 Wagon on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas XPeng G9 tarvitsee 4,2 s. Ero on noin 0,2 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: NIO ET5 Wagon vetää minimaalisesti voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 695 Nm:een. Eroa on noin 5 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa XPeng G9 on hieman kevyempi – 2 210 kg verrattuna 2 265 kg:een. Painoero on noin 55 kg.
Tavaratilan koossa XPeng G9 tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 660 L verrattuna 450 L:een. Ero on noin 210 L.
Kantavuudessa XPeng G9 tarjoaa vähän enemmän – 520 kg verrattuna 465 kg:een. Ero on noin 55 kg.
XPeng G9 johtaa selvästi kokonaisuutena objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
NIO ET5 Wagon on futuristinen farmari, joka yhdistää skandinaavisen hillittyä muotoilua ja arjen käytännöllisyyttä tavalla, joka saa naapurinkin miettimään vaihtoa. Sisältä se on minimalistisen hienostunut ja ajettavuus sulava — juuri sopiva valinta, jos haluat sähköauton, joka tekee arjesta hiukan tyylikkäämpää ilman turhaa kikkailua.
TiedotXPeng G9 istuu katukuvassa modernina ja hillittynä valintana, jonka ulkonäkö lupaa luksusta ja sisällä tarjotaan rauhallinen, teknologialla silattu ajomukavuus. Koeajo paljastaa nopeasti, onko kyseessä arjen monipuolinen kumppani vai vain näyttävä ilmiö — kummassakin tapauksessa se herättää kiinnostusta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
49 500 - 71 400 €
|
Hinta
62 100 - 75 700 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
19,3 - 19,8 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
18,4 - 20,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
435 - 560 km
|
Sähköinen toimintasäde
502 - 585 km
|
|
Akun kapasiteetti
73,5 - 90 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 265 - 2 285 kg
|
Omamassa
2 210 - 2 395 kg
|
|
Tavaratila
450 L
|
Tavaratila
660 L
|
|
Pituus
4 790 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 960 mm
|
Leveys
1 937 mm
|
|
Korkeus
1 499 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 300 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
445 - 465 kg
|
Kantavuus
515 - 520 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
490 hv
|
Teho hv
351 - 575 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,2 - 6,6 s
|
|
Huippunopeus
200 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
700 Nm
|
Vääntömomentti
465 - 695 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
360 kW
|
Teho kW
258 - 423 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2023
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
NIO
|
Merkki
XPeng
|