Vertaa tehoa (17 hv vs 490 hv), tavaratilaa ja hintaa (18 700 € vs 49 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Micro Microlino vai NIO ET5 Wagon?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Micro Microlino on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 18 700 € , kun taas NIO ET5 Wagon maksaa 49 500 € . Ero on noin 30 750 €.
Sähköisessä toimintamatkassa NIO ET5 Wagon suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 560 km:een, noin 332 km enemmän kuin Micro Microlino.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa NIO ET5 Wagon tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 490 hv verrattuna 17 hv:een. Ero on noin 473 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: NIO ET5 Wagon vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 89 Nm:een. Eroa on noin 611 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: NIO ET5 Wagon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Micro Microlino on selvästi kevyempi – 596 kg verrattuna 2 265 kg:een. Painoero on noin 1 669 kg.
Tavaratilan koossa NIO ET5 Wagon tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 450 L verrattuna 230 L:een. Ero on noin 220 L.
Kantavuudessa NIO ET5 Wagon tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 465 kg verrattuna 154 kg:een. Ero on noin 311 kg.
NIO ET5 Wagon ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Microlino on kuin moderni kaupunkiklassikko: retrohenkinen muotoilu kerää katseita ja sen ketteryys tekee kaupungissa liikkumisesta vaivatonta ja iloista. Ostajalle se tarjoaa fiksuja arjen ratkaisuja ja yllättävän käytännöllisen sisätilan, joten se sopii niille, jotka haluavat erottua ruuhkassa ilman turhaa pröystäilyä.
Tiedot
NIO ET5 Wagon on futuristinen farmari, joka yhdistää skandinaavisen hillittyä muotoilua ja arjen käytännöllisyyttä tavalla, joka saa naapurinkin miettimään vaihtoa. Sisältä se on minimalistisen hienostunut ja ajettavuus sulava — juuri sopiva valinta, jos haluat sähköauton, joka tekee arjesta hiukan tyylikkäämpää ilman turhaa kikkailua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
18 700 - 27 100 €
|
Hinta
49 500 - 71 400 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
19,3 - 19,8 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
93 - 228 km
|
Sähköinen toimintasäde
435 - 560 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
73,5 - 90 kWh
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä, Avoauto
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
596 - 630 kg
|
Omamassa
2 265 - 2 285 kg
|
|
Tavaratila
230 L
|
Tavaratila
450 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 790 mm
|
|
Leveys
1 473 mm
|
Leveys
1 960 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 499 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 300 L
|
|
Kantavuus
120 - 154 kg
|
Kantavuus
445 - 465 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
8 - 17 hv
|
Teho hv
490 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
200 km/h
|
|
Vääntömomentti
89 Nm
|
Vääntömomentti
700 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
6 - 12 kW
|
Teho kW
360 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Micro
|
Merkki
NIO
|