VS

Kia Stonic vs Toyota RAV4 vertailu

Vertaa tehoa (115 hv vs 309 hv), tavaratilaa ja hintaa (24 800 € vs 45 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia Stonic vai Toyota RAV4?

Kia Stonic vs Toyota RAV4: tärkeimmät erot

Kia Stonic

4,6 (2 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • erottuvasti kevyempi
Tiedot

Toyota RAV4

4,8 (8 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Stonic

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Kia Stonic on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 24 800 € , kun taas Toyota RAV4 maksaa 45 800 € . Ero on noin 21 049 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota RAV4 kuluttaa 1,3 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Kia Stonic, jonka kulutus on 5,6 L/100km. Ero on noin 4,3 L/100km.

RAV4

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Toyota RAV4 tarjoaa selvästi enemmän tehoa309 hv verrattuna 115 hv:een. Ero on noin 194 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota RAV4 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,8 s, kun taas Kia Stonic tarvitsee 10,7 s. Ero on noin 4,9 s sekuntia.

Stonic

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Kia Stonic on erottuvasti kevyempi – 1 205 kg verrattuna 1 655 kg:een. Painoero on noin 450 kg.

Tavaratilan koossa Toyota RAV4 tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 514 L verrattuna 352 L:een. Ero on noin 162 L.

Kantavuudessa Toyota RAV4 tarjoaa huomattavasti enemmän – 610 kg verrattuna 445 kg:een. Ero on noin 165 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Toyota RAV4 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 45 800 €
RAV4

Toyota RAV4

  • Moottorityyppi : Täyshybridi, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 185 - 309 hv
  • Kulutus L/100km : 1,3 - 5,3 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 133 - 137 km
Kia Stonic
Toyota RAV4

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Kia Stonic

Kia Stonic on pirteä ja ketterä kaupunkikatumaasturi, joka yhdistää freesiä muotoilua ja käytännöllisyyttä. Se sopii ostajalle, joka haluaa SUV-henkisen ilmeen ilman turhaa prameilua — arki ratissa sujuu vaivattomasti ja vähän hymyillenkin.

Tiedot

Toyota RAV4

RAV4 on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille. Sen monipuolinen sisätila, hyvä näkyvyys ja helppo huollettavuus tekevät siitä erinomaisen valinnan perheille ja aktiivisille kuljettajille.

Tiedot
Kia Stonic
Toyota RAV4

Kustannukset ja kulutus

Hinta
24 800 - 32 600 €
Hinta
45 800 - 65 800 €
Kulutus L/100km
5,6 - 5,7 L/100km
Kulutus L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
133 - 137 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
126 - 128 g/km
CO2
30 - 121 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 205 - 1 270 kg
Omamassa
1 655 - 1 960 kg
Tavaratila
352 L
Tavaratila
446 - 514 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 760 mm
Leveys
1 880 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
440 - 445 kg
Kantavuus
515 - 610 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
100 - 115 hv
Teho hv
185 - 309 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,7 - 12,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
172 - 200 Nm
Vääntömomentti
-
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
74 - 85 kW
Teho kW
136 - 227 kW
Iskutilavuus
998 cm3
Iskutilavuus
2 487 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
D
CO2-tehokkuusluokka
C, D, B
Merkki
Kia
Merkki
Toyota
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.