Vertaa tehoa (147 hv vs 226 hv), tavaratilaa ja hintaa (27 700 € vs 27 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia EV2 vai CUPRA Raval?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
CUPRA Raval on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 27 000 € , kun taas Kia EV2 maksaa 27 700 € . Ero on noin 677 €.
Sähkönkulutuksessa etu on CUPRA Raval: se kuluttaa 13,7 kWh/100km ja on jonkin verran energiatehokkaampi kuin Kia EV2, jonka kulutus on 15,1 kWh/100km. Ero on noin 1,4 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Kia EV2 suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 453 km:een, noin 9 km enemmän kuin CUPRA Raval.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa CUPRA Raval tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa – 226 hv verrattuna 147 hv:een. Ero on noin 79 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h CUPRA Raval on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,8 s, kun taas Kia EV2 tarvitsee 8,7 s. Ero on noin 1,9 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Raval vetää jonkin verran voimakkaammin, 290 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 40 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa CUPRA Raval on hieman kevyempi – 1 610 kg verrattuna 1 620 kg:een. Painoero on noin 10 kg.
Maksimikantavuus on sama – molemmat voivat kuljettaa 475 kg.
CUPRA Raval hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Kia EV2 on käytännöllinen ja tyylikäs täyssähköauto, joka sopii hyvin kaupunki- ja arjen ajoon. Se tarjoaa miellyttävän ajokokemuksen ja riittävästi tilaa perheelle sekä kilpailukykyisen varustetason ilman turhaa kikkailua.
TiedotCUPRA Raval on sporttisesti vireä sähköinen pienauto, joka tarjoaa poikkeuksellisen tilavan tavaratilan ja aikuismaisesti hallitun ajokokemuksen. Sen moderni Android-pohjainen infotainment ja hyvä etupito tekevät siitä mainion kaupunkipendelöijälle tai nuorelle perheelle, vaikka ohjaustuntuma ei olekaan kaikkein leikkisimmän luokan.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
27 700 - 38 400 €
|
Hinta
27 000 - 48 500 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
15,1 - 16,3 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
317 - 453 km
|
Sähköinen toimintasäde
300 - 444 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
4 - 5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 620 - 1 625 kg
|
Omamassa
1 610 - 1 615 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
441 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 800 mm
|
Leveys
1 784 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
400 - 475 kg
|
Kantavuus
470 - 475 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
135 - 147 hv
|
Teho hv
116 - 226 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,7 - 9,7 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
250 Nm
|
Vääntömomentti
290 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
100 - 108 kW
|
Teho kW
85 - 166 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Kia
|
Merkki
CUPRA
|