Vertaa tehoa (163 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (43 700 € vs 43 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Isuzu D-Max vai Abarth 600?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Isuzu D-Max on melkein huomaamattomasti edullisempi – sen lähtöhinta on 43 700 € , kun taas Abarth 600 maksaa 43 800 € . Ero on noin 104 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Abarth 600 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 280 hv verrattuna 163 hv:een. Ero on noin 117 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Isuzu D-Max vetää hieman voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 345 Nm:een. Eroa on noin 55 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Abarth 600 on hieman kevyempi – 1 700 kg verrattuna 1 900 kg:een. Painoero on noin 200 kg.
Kantavuudessa Isuzu D-Max tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 115 kg verrattuna 225 kg:een. Ero on noin 890 kg.
Abarth 600 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Isuzu D-Max on kulmikas ja luotettava pick-up, joka rakentuu kestävyydelle ja käytännöllisyydelle, joten se sopii yhtä lailla töihin kuin viikonloppuseikkailuihin. Ajossa se tuntuu järkevältä ja tarmokkaalta kumppanilta, joka nielee maaston kuin aamupalan mutta ei koreile turhilla hienouksilla — juuri sitä monelta ostajalta kaivataan.
TiedotAbarth 600 on pieni katupeto, joka saa kadut tuntumaan omalta ralliradalta ja kerää katseita vaivattomasti. Se sopii ostajalle, joka arvostaa pirteää ajettavuutta ja persoonallista tyyliä ilman turhan vakavaa asennetta.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
43 700 - 63 900 €
|
Hinta
43 800 - 47 900 €
|
|
Kulutus L/100km
8,6 - 9,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,5 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
344 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
225 - 237 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Pickup
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
2 - 5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 900 - 2 130 kg
|
Omamassa
1 700 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
360 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 810 - 1 870 mm
|
Leveys
1 779 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
970 - 1 115 kg
|
Kantavuus
225 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
163 hv
|
Teho hv
237 - 280 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,9 - 6,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
Vääntömomentti
345 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
120 kW
|
Teho kW
174 - 207 kW
|
|
Iskutilavuus
2 164 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Isuzu
|
Merkki
Abarth
|