VS

Dacia Spring vs Jeep Grand Cherokee vertailu

Vertaa tehoa (100 hv vs 380 hv), tavaratilaa ja hintaa (17 600 € vs 104 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Dacia Spring vai Jeep Grand Cherokee?

Dacia Spring vs Jeep Grand Cherokee: tärkeimmät erot

Dacia Spring

4,8 (3 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Jeep Grand Cherokee

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Spring

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Dacia Spring on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 17 600 € , kun taas Jeep Grand Cherokee maksaa 104 100 € . Ero on noin 86 487 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Dacia Spring suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 225 km:een, noin 180 km enemmän kuin Jeep Grand Cherokee.

Grand Cherokee

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Jeep Grand Cherokee tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa380 hv verrattuna 100 hv:een. Ero on noin 280 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Jeep Grand Cherokee on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,3 s, kun taas Dacia Spring tarvitsee 9,6 s. Ero on noin 3,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jeep Grand Cherokee vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 637 Nm verrattuna 137 Nm:een. Eroa on noin 500 Nm.

Spring

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Jeep Grand Cherokee tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Dacia Spring on vakuuttavasti kevyempi – 1 070 kg verrattuna 2 434 kg:een. Painoero on noin 1 364 kg.

Tavaratilan koossa Jeep Grand Cherokee tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 520 L verrattuna 308 L:een. Ero on noin 212 L.

Kantavuudessa Jeep Grand Cherokee tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 641 kg verrattuna 274 kg:een. Ero on noin 367 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Dacia Spring antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 17 600 €
Spring

Dacia Spring

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 70 - 100 hv
  • Kulutus kWh/100km : 12,4 - 12,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 221 - 225 km
Dacia Spring
Jeep Grand Cherokee

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Dacia Spring

Dacia Spring on aloittelijaystävällinen kaupunkisähköauto, joka tarjoaa yksinkertaisella ja edullisella paketilla yllättävän käytännöllisyyden. Se ei yritä näytellä luksusta, mutta hoitaa arjen kulkemisen vaivattomasti ja hymyilee niille, jotka arvostavat järkeä enemmän kuin kiiltävää trimmiä.

Tiedot

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee on jykevä ja itsevarma maasturi, joka tarjoaa ylellisyyttä ja kuljettajalle rauhallista hallintaa niin kaupunkien kaduilla kuin poluillakin. Sisällä tuntuu, että tämä malli on tehty niille, jotka arvostavat mukavuutta mutta haluavat myös, että auto ei pelkää likaa tai seikkailua — ja siinä se onnistuu hymyillen.

Tiedot
Dacia Spring
Jeep Grand Cherokee

Kustannukset ja kulutus

Hinta
17 600 - 20 500 €
Hinta
104 100 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
2,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
12,4 - 12,7 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
221 - 225 km
Sähköinen toimintasäde
45 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
65 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 070 kg
Omamassa
2 434 kg
Tavaratila
308 L
Tavaratila
520 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 583 mm
Leveys
1 968 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
274 kg
Kantavuus
641 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
70 - 100 hv
Teho hv
380 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,6 - 12,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
137 Nm
Vääntömomentti
637 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
52 - 75 kW
Teho kW
280 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
1 995 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
B
Merkki
Dacia
Merkki
Jeep
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.