VS

Dacia Sandero vs Jaguar F-Pace vertailu

Vertaa tehoa (122 hv vs 575 hv), tavaratilaa ja hintaa (13 300 € vs 68 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Dacia Sandero vai Jaguar F-Pace?

Dacia Sandero vs Jaguar F-Pace: tärkeimmät erot

Dacia Sandero

3,1 (5 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Jaguar F-Pace

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi enemmän tehoa
  • merkittävästi taloudellisempi
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Sandero

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Dacia Sandero on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 13 300 € , kun taas Jaguar F-Pace maksaa 68 600 € . Ero on noin 55 237 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Jaguar F-Pace kuluttaa 1,8 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Dacia Sandero, jonka kulutus on 5,3 L/100km. Ero on noin 3,5 L/100km.

F-Pace

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Jaguar F-Pace tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa575 hv verrattuna 122 hv:een. Ero on noin 453 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Jaguar F-Pace on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas Dacia Sandero tarvitsee 9,7 s. Ero on noin 5,7 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jaguar F-Pace vetää merkittävästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 200 Nm:een. Eroa on noin 500 Nm.

Sandero

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Dacia Sandero on vakuuttavasti kevyempi – 1 100 kg verrattuna 1 951 kg:een. Painoero on noin 851 kg.

Tavaratilan koossa Jaguar F-Pace tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 470 L verrattuna 372 L:een. Ero on noin 98 L.

Kantavuudessa Jaguar F-Pace tarjoaa huomattavasti enemmän – 589 kg verrattuna 436 kg:een. Ero on noin 153 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Jaguar F-Pace antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 68 600 €
F-Pace

Jaguar F-Pace

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 163 - 575 hv
  • Kulutus L/100km : 1,8 - 12 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 64 km
Dacia Sandero
Jaguar F-Pace

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Dacia Sandero

Dacia Sandero on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa arkeen toimivan, edullisen ja käytännöllisen auton ilman turhaa luksusta. Se tarjoaa juuri sen, mitä tarvitset: reilusti tilaa, suoraviivaisen käytettävyyden ja vahvan hinta‑laatusuhteen — pieni hymähdys tulee vielä sen omaehtoisesta karismasta.

Tiedot

Jaguar F-Pace

Jaguar F-Pace huokuu brittiläistä eleganssia ja urheilullisuutta, yhdistäen tilan ja hienostuneen muotoilun arkeen sopivaksi luksusmaasturiksi. Ajettavuudessa se tuntuu ketterämmältä kuin ulkonäkö antaa ymmärtää, ja sisustassa on selkeä premium-tunnelma, joka tekee tästä kiinnostavan vaihtoehdon klassisen saksalaisen tarjonnan vastapainoksi.

Tiedot
Dacia Sandero
Jaguar F-Pace

Kustannukset ja kulutus

Hinta
13 300 - 19 800 €
Hinta
68 600 - 122 500 €
Kulutus L/100km
5,3 - 7,2 L/100km
Kulutus L/100km
1,8 - 12 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
64 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
15,4 kWh
CO2
111 - 131 g/km
CO2
41 - 274 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
62 - 83 L

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 100 - 1 297 kg
Omamassa
1 951 - 2 230 kg
Tavaratila
372 L
Tavaratila
354 - 470 L
Pituus
-
Pituus
4 747 - 4 762 mm
Leveys
1 853 mm
Leveys
1 936 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 664 - 1 670 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 299 - 1 428 L
Kantavuus
385 - 436 kg
Kantavuus
457 - 589 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Kaasu (LPG)
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Bensiini
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
67 - 122 hv
Teho hv
163 - 575 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,7 - 16,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 - 10,1 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
195 - 286 km/h
Vääntömomentti
95 - 200 Nm
Vääntömomentti
380 - 700 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
Teho kW
49 - 90 kW
Teho kW
120 - 423 kW
Iskutilavuus
999 - 1 199 cm3
Iskutilavuus
1 997 - 5 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, C
CO2-tehokkuusluokka
G, B
Merkki
Dacia
Merkki
Jaguar
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.