VS

Dacia Duster vs Ford Focus Turnier vertailu

Vertaa tehoa (158 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (19 800 € vs 34 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Dacia Duster vai Ford Focus Turnier?

Dacia Duster vs Ford Focus Turnier: tärkeimmät erot

Dacia Duster

4,6 (5 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • hieman taloudellisempi
  • tuskin kevyempi
Tiedot

Ford Focus Turnier

  • selvästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • lievästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Duster

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Dacia Duster on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 19 800 € , kun taas Ford Focus Turnier maksaa 34 700 € . Ero on noin 14 912 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Dacia Duster kuluttaa 4,7 L/100km ja on siten hieman taloudellisempi kuin Ford Focus Turnier, jonka kulutus on 5 L/100km. Ero on noin 0,3 L/100km.

Focus Turnier

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Ford Focus Turnier tarjoaa selvästi enemmän tehoa280 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 122 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Focus Turnier on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,8 s, kun taas Dacia Duster tarvitsee 9,4 s. Ero on noin 3,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Focus Turnier vetää selvästi voimakkaammin, 420 Nm verrattuna 230 Nm:een. Eroa on noin 190 Nm.

Duster

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Dacia Duster on tuskin kevyempi – 1 377 kg verrattuna 1 413 kg:een. Painoero on noin 36 kg.

Tavaratilan koossa Ford Focus Turnier tarjoaa lievästi enemmän tilaa – 635 L verrattuna 517 L:een. Ero on noin 118 L.

Kantavuudessa Ford Focus Turnier tarjoaa vähän enemmän – 557 kg verrattuna 453 kg:een. Ero on noin 104 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ford Focus Turnier on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 34 700 €
Focus Turnier

Ford Focus Turnier

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 115 - 280 hv
  • Kulutus L/100km 5 - 8 L/100km
Dacia Duster
Ford Focus Turnier

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Dacia Duster

Dacia Duster on edullinen ja käytännöllinen katumaasturi, joka tarjoaa reilusti tilaa ja yksinkertaisen, helppokäyttöisen varustelun ilman turhaa kikkailua. Se sopii erityisen hyvin ostajalle, joka arvostaa luotettavuutta, selkeää arjen toimivuutta ja hyvää vastinetta rahalle.

Tiedot

Ford Focus Turnier

Ford Focus Farmari on käytännöllinen ja ketterä perheauto, joka yhdistää arkisen monipuolisuuden ja pirteän ajoelämyksen. Sisätilat on järkevästi suunniteltu ja tavaratila reilun kokoinen, joten se taipuu niin kaupunkiajoon kuin viikonloppureissuillekin — ei silti mikään tylsä työjuhta.

Tiedot
Dacia Duster
Ford Focus Turnier

Kustannukset ja kulutus

Hinta
19 800 - 30 300 €
Hinta
34 700 - 48 600 €
Kulutus L/100km
4,7 - 7,6 L/100km
Kulutus L/100km
5 - 8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
107 - 140 g/km
CO2
120 - 183 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
52 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Farmari
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 377 - 1 559 kg
Omamassa
1 413 - 1 563 kg
Tavaratila
348 - 517 L
Tavaratila
608 - 635 L
Pituus
-
Pituus
4 672 - 4 693 mm
Leveys
1 813 mm
Leveys
1 825 - 1 844 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 459 - 1 504 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 653 L
Kantavuus
402 - 453 kg
Kantavuus
523 - 557 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Täyshybridi, Nestekaasu (LPG)
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattinen manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
115 - 158 hv
Teho hv
115 - 280 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,4 - 11,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 - 12,1 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
184 - 250 km/h
Vääntömomentti
190 - 230 Nm
Vääntömomentti
170 - 420 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
84 - 116 kW
Teho kW
85 - 206 kW
Iskutilavuus
1 199 - 1 789 cm3
Iskutilavuus
999 - 2 261 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2 023 - 2 024
CO2-tehokkuusluokka
D, C
CO2-tehokkuusluokka
D, G
Merkki
Dacia
Merkki
Ford
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.