Vertaa tehoa (340 hv vs 231 hv), tavaratilaa ja hintaa (55 600 € vs 35 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, CUPRA Tavascan vai VW ID.3?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
VW ID.3 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 35 400 € , kun taas CUPRA Tavascan maksaa 55 600 € . Ero on noin 20 158 €.
Sähkönkulutuksessa etu on VW ID.3: se kuluttaa 13,9 kWh/100km ja on lievästi energiatehokkaampi kuin CUPRA Tavascan, jonka kulutus on 15,9 kWh/100km. Ero on noin 2 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa VW ID.3 suoriutuu jonkin verran paremmin: se yltää jopa 629 km:een, noin 76 km enemmän kuin CUPRA Tavascan.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa CUPRA Tavascan tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa – 340 hv verrattuna 231 hv:een. Ero on noin 109 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h CUPRA Tavascan on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas VW ID.3 tarvitsee 7,1 s. Ero on noin 1,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Tavascan vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 679 Nm verrattuna 350 Nm:een. Eroa on noin 329 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa VW ID.3 on jonkin verran kevyempi – 1 885 kg verrattuna 2 178 kg:een. Painoero on noin 293 kg.
Tavaratilan koossa CUPRA Tavascan tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 540 L verrattuna 383 L:een. Ero on noin 157 L.
Kantavuudessa CUPRA Tavascan tarjoaa vähän enemmän – 522 kg verrattuna 464 kg:een. Ero on noin 58 kg.
CUPRA Tavascan hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Cupra Tavascan on räväkkä, urheilullinen sähköinen crossover, joka yhdistää dramaattisen muotoilun ja innostavan ajoelämyksen ilman turhaa pröystäilyä. Sisätilat tuntuvat laadukkailta ja arjen käytännöllisyys on huomioitu, joten se sopii ostajalle joka haluaa erottua katukuvassa ja nauttia sähköautoilun hillitystä voimasta — naapureiden ihailu kaupan päälle.
TiedotVW ID.3 on käytännöllinen ja ketterä sähköauto, jonka moderni ja avara sisustus tuntuu ajatellulta arjen matkustukseen. Se on ostajalle fiksu valinta: mukava pidemmilläkin siirtymillä, ketterä kaupungissa ja tekniikka käytännöllistä ilman turhaa häröilyä.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
55 600 - 60 300 €
|
Hinta
35 400 - 49 600 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
15,9 - 17,1 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
13,9 - 14,4 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
513 - 553 km
|
Sähköinen toimintasäde
410 - 629 km
|
|
Akun kapasiteetti
77 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 178 - 2 273 kg
|
Omamassa
1 885 - 1 966 kg
|
|
Tavaratila
540 L
|
Tavaratila
383 L
|
|
Pituus
4 644 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 861 mm
|
Leveys
1 809 mm
|
|
Korkeus
1 597 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
507 - 522 kg
|
Kantavuus
422 - 464 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
286 - 340 hv
|
Teho hv
170 - 231 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 6,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,1 - 8 s
|
|
Huippunopeus
180 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
545 - 679 Nm
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
210 - 250 kW
|
Teho kW
125 - 170 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
CUPRA
|
Merkki
VW
|