VS

CUPRA Tavascan vs Toyota C-HR+ vertailu

Vertaa tehoa (340 hv vs 343 hv), tavaratilaa ja hintaa (55 600 € vs 43 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, CUPRA Tavascan vai Toyota C-HR+?

CUPRA Tavascan vs Toyota C-HR+: tärkeimmät erot

CUPRA Tavascan

4,4 (2 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Toyota C-HR+

  • huomattavasti halvempi
  • minimaalisesti enemmän tehoa
  • jonkin verran energiatehokkaampi
  • melkein huomaamattomasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • minimaalisesti nopeampi 0–100 km/h
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Tavascan

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Toyota C-HR+ on huomattavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 43 800 € , kun taas CUPRA Tavascan maksaa 55 600 € . Ero on noin 11 827 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Toyota C-HR+: se kuluttaa 13,4 kWh/100km ja on jonkin verran energiatehokkaampi kuin CUPRA Tavascan, jonka kulutus on 15,9 kWh/100km. Ero on noin 2,5 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Toyota C-HR+ suoriutuu melkein huomaamattomasti paremmin: se yltää jopa 607 km:een, noin 54 km enemmän kuin CUPRA Tavascan.

C-HR+

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Toyota C-HR+ tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa343 hv verrattuna 340 hv:een. Ero on noin 3 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota C-HR+ on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,2 s, kun taas CUPRA Tavascan tarvitsee 5,5 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Tavascan vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 679 Nm verrattuna 338 Nm:een. Eroa on noin 341 Nm.

Tavascan

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Toyota C-HR+ on ilmeisesti kevyempi – 1 810 kg verrattuna 2 178 kg:een. Painoero on noin 368 kg.

Tavaratilan koossa CUPRA Tavascan tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 540 L verrattuna 416 L:een. Ero on noin 124 L.

Kantavuudessa Toyota C-HR+ tarjoaa huomattavasti enemmän – 655 kg verrattuna 522 kg:een. Ero on noin 133 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Toyota C-HR+ on niskan päällä objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 43 800 €
C-HR+

Toyota C-HR+

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 167 - 343 hv
  • Kulutus kWh/100km : 13,4 - 15,5 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 458 - 607 km
CUPRA Tavascan
Toyota C-HR+

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

CUPRA Tavascan

Cupra Tavascan on räväkkä, urheilullinen sähköinen crossover, joka yhdistää dramaattisen muotoilun ja innostavan ajoelämyksen ilman turhaa pröystäilyä. Sisätilat tuntuvat laadukkailta ja arjen käytännöllisyys on huomioitu, joten se sopii ostajalle joka haluaa erottua katukuvassa ja nauttia sähköautoilun hillitystä voimasta — naapureiden ihailu kaupan päälle.

Tiedot

Toyota C-HR+

Toyota C‑HR, tuttavallisesti C‑HR, erottuu katukuvassa futuristisella muotoilullaan ja terävillä linjoillaan, jotka antavat sille enemmän persoonallisuutta kuin monella kilpailijalla. Se sopii erityisesti ostajalle, joka haluaa erottua ja nauttia vaivattomasta kaupunkiajon ketteryydestä — käytännöllisyys on mukana, mutta tylsää se ei ole missään nimessä.

Tiedot
CUPRA Tavascan
Toyota C-HR+

Kustannukset ja kulutus

Hinta
55 600 - 60 300 €
Hinta
43 800 - 56 300 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
15,9 - 17,1 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
13,4 - 15,5 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
513 - 553 km
Sähköinen toimintasäde
458 - 607 km
Akun kapasiteetti
77 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
2 178 - 2 273 kg
Omamassa
1 810 - 2 010 kg
Tavaratila
540 L
Tavaratila
416 L
Pituus
4 644 mm
Pituus
-
Leveys
1 861 mm
Leveys
1 870 mm
Korkeus
1 597 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
507 - 522 kg
Kantavuus
550 - 655 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
286 - 340 hv
Teho hv
167 - 343 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 6,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,2 - 8,4 s
Huippunopeus
180 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
545 - 679 Nm
Vääntömomentti
268 - 338 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
210 - 250 kW
Teho kW
123 - 252 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
CUPRA
Merkki
Toyota
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.