Vertaa tehoa (300 hv vs 158 hv), tavaratilaa ja hintaa (45 300 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, CUPRA Ateca vai Renault Captur?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Renault Captur on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas CUPRA Ateca maksaa 45 300 € . Ero on noin 19 308 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Captur kuluttaa 4,4 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin CUPRA Ateca, jonka kulutus on 6,7 L/100km. Ero on noin 2,3 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa CUPRA Ateca tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 300 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 142 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h CUPRA Ateca on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,9 s, kun taas Renault Captur tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 4 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Ateca vetää huomattavasti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 135 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Renault Captur on minimaalisesti kevyempi – 1 323 kg verrattuna 1 418 kg:een. Painoero on noin 95 kg.
Tavaratilan koossa CUPRA Ateca tarjoaa vähän enemmän tilaa – 485 L verrattuna 422 L:een. Ero on noin 63 L.
Kantavuudessa CUPRA Ateca tarjoaa vähän enemmän – 522 kg verrattuna 453 kg:een. Ero on noin 69 kg.
CUPRA Ateca tarjoaa tasapainoisemman kokonaisuuden objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Cupra Ateca on sporttinen katumaasturi, joka yhdistää aggressiivisen muotoilun ja ketterän ajettavuuden arkikäytössä toimivaksi paketiksi. Se tarjoaa ajamisen iloa ilman turhaa pröystäilyä ja riittävästi tilaa viikonlopun seikkailuille — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa tunteen ja järjen samassa autossa.
TiedotRenault Captur on käytännöllinen ja tyylikäs crossover, joka sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmillekin reissuille. Sen miellyttävä ajotuntuma ja älykkäät säilytysratkaisut tekevät arjesta sujuvampaa ilman turhaa prameilua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
45 300 - 62 300 €
|
Hinta
26 000 - 34 500 €
|
|
Kulutus L/100km
6,7 - 9,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,4 - 6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
153 - 207 g/km
|
CO2
100 - 137 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 418 - 1 628 kg
|
Omamassa
1 323 - 1 441 kg
|
|
Tavaratila
485 L
|
Tavaratila
326 - 422 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 841 mm
|
Leveys
1 797 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
502 - 522 kg
|
Kantavuus
447 - 453 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini, Bensiini MHEV
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
150 - 300 hv
|
Teho hv
115 - 158 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
|
Vääntömomentti
160 - 265 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
|
Teho kW
110 - 221 kW
|
Teho kW
84 - 116 kW
|
|
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
|
Iskutilavuus
1 199 - 1 789 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G, E
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D, E
|
|
Merkki
CUPRA
|
Merkki
Renault
|