VS

Citroen C3 Aircross vs VW T-Roc vertailu

Vertaa tehoa (145 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (19 700 € vs 32 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Citroen C3 Aircross vai VW T-Roc?

Citroen C3 Aircross vs VW T-Roc: tärkeimmät erot

Citroen C3 Aircross

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • minimaalisesti taloudellisempi
  • jonkin verran kevyempi
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW T-Roc

4,8 (6 Arvostelut)
arvioi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tehoa
  • huomattavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

C3 Aircross

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Citroen C3 Aircross on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 19 700 € , kun taas VW T-Roc maksaa 32 100 € . Ero on noin 12 458 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Citroen C3 Aircross kuluttaa 5,3 L/100km ja on siten minimaalisesti taloudellisempi kuin VW T-Roc, jonka kulutus on 5,5 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.

T-Roc

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa VW T-Roc tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa150 hv verrattuna 145 hv:een. Ero on noin 5 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW T-Roc on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,9 s, kun taas Citroen C3 Aircross tarvitsee 12,3 s. Ero on noin 3,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW T-Roc vetää minimaalisesti voimakkaammin, 250 Nm verrattuna 230 Nm:een. Eroa on noin 20 Nm.

C3 Aircross

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Citroen C3 Aircross on jonkin verran kevyempi – 1 312 kg verrattuna 1 465 kg:een. Painoero on noin 153 kg.

Tavaratilan koossa Citroen C3 Aircross tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 460 L verrattuna 284 L:een. Ero on noin 176 L.

Kantavuudessa VW T-Roc tarjoaa jonkin verran enemmän – 515 kg verrattuna 462 kg:een. Ero on noin 53 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Citroen C3 Aircross on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 19 700 €
C3 Aircross

Citroen C3 Aircross

  • Moottorityyppi : Sähkö, Bensiini, Bensiini MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti, Manuel
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 101 - 145 hv
  • Kulutus L/100km : 5,3 - 5,9 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 16,1 - 18,1 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 307 - 400 km
Citroen C3 Aircross
VW T-Roc

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Citroen C3 Aircross

Citroën C3 Aircross erottuu persoonallisella ulkonäöllään ja leikkisillä yksityiskohdillaan, tarjoten vaihtoehdon massiivisille crossovereille niille, jotka arvostavat tyyliä ilman turhaa totisuutta. Sisätilat ovat käytännölliset ja mukavat, joten päivittäinen kaupunkiajo sujuu vaivattomasti — oiva valinta ostajalle, joka haluaa pirteän ja toimivan arki-CUVin.

Tiedot

VW T-Roc

T-Roc on monikäyttöinen ja tyylikäs katumaasturi, joka yhdistää helpon arkiajettavuuden ja moderneja mukavuusominaisuuksia. Se sopii erityisesti ostajalle, joka haluaa näyttävän mutta käytännöllisen auton niin kaupunkiin kuin vapaa-aikaan.

Tiedot
Citroen C3 Aircross
VW T-Roc

Kustannukset ja kulutus

Hinta
19 700 - 35 100 €
Hinta
32 100 - 46 900 €
Kulutus L/100km
5,3 - 5,9 L/100km
Kulutus L/100km
5,5 - 6,3 L/100km
Kulutus kWh/100km
16,1 - 18,1 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
307 - 400 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 134 g/km
CO2
126 - 143 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
4 - 5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 312 - 1 608 kg
Omamassa
1 465 - 1 539 kg
Tavaratila
460 L
Tavaratila
284 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 795 mm
Leveys
1 811 - 1 828 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
407 - 462 kg
Kantavuus
368 - 515 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
101 - 145 hv
Teho hv
115 - 150 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,3 - 13 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
125 - 230 Nm
Vääntömomentti
200 - 250 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
74 - 107 kW
Teho kW
85 - 110 kW
Iskutilavuus
1 199 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 498 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
A, D
CO2-tehokkuusluokka
E, D
Merkki
Citroen
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.