VS

BMW 8 Series Convertible vs Dacia Sandero vertailu

Vertaa tehoa (625 hv vs 122 hv), tavaratilaa ja hintaa (120 900 € vs 13 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 8 Series Convertible vai Dacia Sandero?

BMW 8 Series Convertible vs Dacia Sandero: tärkeimmät erot

BMW 8 Series Convertible

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Dacia Sandero

3,9 (11 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • ilmeisesti taloudellisempi
  • ratkaisevasti kevyempi
  • minimaalisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

8 Series Convertible

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Dacia Sandero on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 13 300 € , kun taas BMW 8 Series Convertible maksaa 120 900 € . Ero on noin 107 546 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Dacia Sandero kuluttaa 5,3 L/100km ja on siten ilmeisesti taloudellisempi kuin BMW 8 Series Convertible, jonka kulutus on 6,9 L/100km. Ero on noin 1,6 L/100km.

Sandero

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa BMW 8 Series Convertible tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa625 hv verrattuna 122 hv:een. Ero on noin 503 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 8 Series Convertible on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,3 s, kun taas Dacia Sandero tarvitsee 9,7 s. Ero on noin 6,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 8 Series Convertible vetää selvästi voimakkaammin, 750 Nm verrattuna 200 Nm:een. Eroa on noin 550 Nm.

8 Series Convertible

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Dacia Sandero tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Dacia Sandero on ratkaisevasti kevyempi – 1 100 kg verrattuna 1 915 kg:een. Painoero on noin 815 kg.

Tavaratilan koossa Dacia Sandero tarjoaa minimaalisesti enemmän tilaa – 372 L verrattuna 350 L:een. Ero on noin 22 L.

Kantavuudessa Dacia Sandero tarjoaa minimaalisesti enemmän – 436 kg verrattuna 425 kg:een. Ero on noin 11 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Dacia Sandero hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 13 300 €
Sandero

Dacia Sandero

  • Moottorityyppi Bensiini, Nestekaasu (LPG)
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 67 - 122 hv
  • Kulutus L/100km 5,3 - 7,2 L/100km
BMW 8 Series Convertible
Dacia Sandero

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 8 Series Convertible

BMW 8-sarja Cabrio on tyylikäs ja näyttävä avoauto, joka yhdistää urheilullisen läsnäolon ja luksuksen saumattomasti — katseita keräävä valinta niille, jotka haluavat tehdä tuloa kadulla. Ohjaamossa tunnelma on hienostunut ja kuljettajalähtöinen, tarjoten ajamisen riemua ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot

Dacia Sandero

Dacia Sandero on käytännöllinen ja edullinen valinta niille, jotka etsivät tilaa ja toimintavarmuutta ilman turhia kikkailuja. Se tarjoaa yksinkertaisen mutta kestävän paketin, jossa korostuu hyvä hinta‑laatusuhde ja matalat käyttökustannukset.

Tiedot
BMW 8 Series Convertible
Dacia Sandero

Kustannukset ja kulutus

Hinta
120 900 - 201 500 €
Hinta
13 300 - 19 800 €
Kulutus L/100km
6,9 - 11,2 L/100km
Kulutus L/100km
5,3 - 7,2 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
180 - 255 g/km
CO2
111 - 131 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
66 - 68 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Avoauto
Kori
Viistoperä
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
2
Ovet
-
Omamassa
1 915 - 2 125 kg
Omamassa
1 100 - 1 297 kg
Tavaratila
350 L
Tavaratila
328 - 372 L
Pituus
4 851 - 4 867 mm
Pituus
-
Leveys
1 902 - 1 907 mm
Leveys
1 853 mm
Korkeus
1 345 - 1 353 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
340 - 425 kg
Kantavuus
385 - 436 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini, Nestekaasu (LPG)
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
333 - 625 hv
Teho hv
67 - 122 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,3 - 5,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,7 - 16,7 s
Huippunopeus
250 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
500 - 750 Nm
Vääntömomentti
95 - 200 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
3
Teho kW
245 - 460 kW
Teho kW
49 - 90 kW
Iskutilavuus
2 993 - 4 395 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 199 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
D, C
Merkki
BMW
Merkki
Dacia
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.