VS

Abarth 500 595 695 vs Ford Puma vertailu

Vertaa tehoa (155 hv vs 168 hv), tavaratilaa ja hintaa (39 600 € vs 29 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Abarth 500 595 695 vai Ford Puma?

Abarth 500 595 695 vs Ford Puma: tärkeimmät erot

Abarth 500 595 695

  • hieman nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Ford Puma

3 (11 Arvostelut)
arvioi
  • huomattavasti halvempi
  • minimaalisesti enemmän tehoa
  • selvästi energiatehokkaampi
  • erottuvasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • hieman kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

500 595 695

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Ford Puma on huomattavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 29 100 € , kun taas Abarth 500 595 695 maksaa 39 600 € . Ero on noin 10 514 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Ford Puma: se kuluttaa 13 kWh/100km ja on selvästi energiatehokkaampi kuin Abarth 500 595 695, jonka kulutus on 17,1 kWh/100km. Ero on noin 4,1 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Ford Puma suoriutuu erottuvasti paremmin: se yltää jopa 417 km:een, noin 152 km enemmän kuin Abarth 500 595 695.

Puma

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Ford Puma tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa168 hv verrattuna 155 hv:een. Ero on noin 13 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Abarth 500 595 695 on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7 s, kun taas Ford Puma tarvitsee 7,4 s. Ero on noin 0,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Puma vetää lievästi voimakkaammin, 290 Nm verrattuna 235 Nm:een. Eroa on noin 55 Nm.

500 595 695

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Ford Puma tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Ford Puma on hieman kevyempi – 1 316 kg verrattuna 1 410 kg:een. Painoero on noin 94 kg.

Kantavuudessa Ford Puma tarjoaa lievästi enemmän – 469 kg verrattuna 385 kg:een. Ero on noin 84 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ford Puma hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 29 100 €
Puma

Ford Puma

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Sähkö
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 125 - 168 hv
  • Kulutus L/100km : 5,4 - 5,9 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 13 - 13,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 404 - 417 km
Abarth 500 595 695
Ford Puma

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Abarth 500 595 695

Abarth 500 -mallisto, johon lukeutuvat muun muassa 595 ja 695, on kuin espresso autokaupassa: pieni, intensiivinen ja piristävä. Ne eivät yritä olla käytännöllisiä tylsyyteen asti, vaan tarjoavat omistajalleen iloisen ajokokemuksen ja persoonallisuutta, jolla erottuu katukuvassa.

Tiedot

Ford Puma

Ford Puma on ketterä ja trendikäs pieni crossover, joka yhdistää persoonallisen muodon ja arkikäytössä toimivan fiksuuden. Ajettavuus on yllättävän eläväistä ja sisustus ovelan käytännöllinen — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa arkeen ripauksen hauskuutta ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
Abarth 500 595 695
Ford Puma

Kustannukset ja kulutus

Hinta
39 600 - 46 900 €
Hinta
29 100 - 44 200 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
5,4 - 5,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
17,1 - 18,8 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
13 - 13,7 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
242 - 265 km
Sähköinen toimintasäde
404 - 417 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 - 135 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 410 - 1 435 kg
Omamassa
1 316 - 1 563 kg
Tavaratila
185 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 682 mm
Leveys
1 805 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
370 - 385 kg
Kantavuus
367 - 469 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
155 hv
Teho hv
125 - 168 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 9,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
235 Nm
Vääntömomentti
170 - 290 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
3
Teho kW
114 kW
Teho kW
92 - 124 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
999 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
D, A
Merkki
Abarth
Merkki
Ford
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.