Vertaa tehoa (309 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (45 800 € vs 215 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota RAV4 vai Bentley Bentayga?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Toyota RAV4 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 45 800 € , kun taas Bentley Bentayga maksaa 215 500 € . Ero on noin 169 651 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota RAV4 kuluttaa 1,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Bentley Bentayga, jonka kulutus on 13 L/100km. Ero on noin 11,7 L/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Toyota RAV4 suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 137 km:een, noin 87 km enemmän kuin Bentley Bentayga.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Bentley Bentayga tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 550 hv verrattuna 309 hv:een. Ero on noin 241 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Bentayga on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas Toyota RAV4 tarvitsee 5,8 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota RAV4 on vakuuttavasti kevyempi – 1 655 kg verrattuna 2 415 kg:een. Painoero on noin 760 kg.
Tavaratilan koossa Toyota RAV4 tarjoaa minimaalisesti enemmän tilaa – 514 L verrattuna 484 L:een. Ero on noin 30 L.
Kantavuudessa Bentley Bentayga tarjoaa ilmeisesti enemmän – 835 kg verrattuna 610 kg:een. Ero on noin 225 kg.
Toyota RAV4 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
RAV4 on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille. Sen monipuolinen sisätila, hyvä näkyvyys ja helppo huollettavuus tekevät siitä erinomaisen valinnan perheille ja aktiivisille kuljettajille.
TiedotBentley Bentayga on luksus-SUV, joka kietoo matkustajat käsityönä viimeisteltyyn ylellisyyteen ja vaivattomaan mukavuuteen. Se yhdistää mahtipontisen läsnäolon ja yllättävän liikkuvuuden, joten se sopii ostajalle, joka haluaa täyden ylellisyyden ilman luopumista ajamisen riemusta — ja tietysti vähän näyttävyyttä parkkipaikalle.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
45 800 - 65 800 €
|
Hinta
215 500 - 280 100 €
|
|
Kulutus L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
13 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
133 - 137 km
|
Sähköinen toimintasäde
50 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
17,3 kWh
|
|
CO2
30 - 121 g/km
|
CO2
294 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
75 - 85 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
1 655 - 1 960 kg
|
Omamassa
2 415 - 2 514 kg
|
|
Tavaratila
446 - 514 L
|
Tavaratila
484 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 125 - 5 305 mm
|
|
Leveys
1 880 mm
|
Leveys
1 998 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 728 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 774 L
|
|
Kantavuus
515 - 610 kg
|
Kantavuus
736 - 835 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
185 - 309 hv
|
Teho hv
462 - 550 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 5,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
254 - 290 km/h
|
|
Vääntömomentti
-
|
Vääntömomentti
700 - 770 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
|
Teho kW
136 - 227 kW
|
Teho kW
340 - 404 kW
|
|
Iskutilavuus
2 487 cm3
|
Iskutilavuus
2 995 - 3 996 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2 020 - 2 022
|
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D, B
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Toyota
|
Merkki
Bentley
|