VS

Suzuki Vitara vs Chevrolet Corvette Coupe vertailu

Vertaa tehoa (184 hv vs 680 hv), tavaratilaa ja hintaa (28 700 € vs 112 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Suzuki Vitara vai Chevrolet Corvette Coupe?

Suzuki Vitara vs Chevrolet Corvette Coupe: tärkeimmät erot

Suzuki Vitara

4,5 (4 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • erottuvasti kevyempi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Chevrolet Corvette Coupe

  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Vitara

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Suzuki Vitara on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 28 700 € , kun taas Chevrolet Corvette Coupe maksaa 112 400 € . Ero on noin 83 778 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Suzuki Vitara kuluttaa 5,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Chevrolet Corvette Coupe, jonka kulutus on 12,6 L/100km. Ero on noin 7,3 L/100km.

Corvette Coupe

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Chevrolet Corvette Coupe tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa680 hv verrattuna 184 hv:een. Ero on noin 496 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Chevrolet Corvette Coupe on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,7 s, kun taas Suzuki Vitara tarvitsee 7,4 s. Ero on noin 4,7 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Chevrolet Corvette Coupe vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 806 Nm verrattuna 307 Nm:een. Eroa on noin 499 Nm.

Vitara

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Suzuki Vitara tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Suzuki Vitara on erottuvasti kevyempi – 1 255 kg verrattuna 1 730 kg:een. Painoero on noin 475 kg.

Tavaratilan koossa Suzuki Vitara tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 375 L verrattuna 357 L:een. Ero on noin 18 L.

Kantavuudessa Suzuki Vitara tarjoaa merkittävästi enemmän – 425 kg verrattuna 250 kg:een. Ero on noin 175 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Suzuki Vitara voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 28 700 €
Vitara

Suzuki Vitara

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti, Manuel
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 110 - 184 hv
  • Kulutus L/100km : 5,3 - 5,8 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 14,9 - 16,6 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 344 - 426 km
Suzuki Vitara
Chevrolet Corvette Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara on fiksu, kompakti katumaasturi joka yhdistää arjen toimivuuden ja pirteän ajettavuuden ilman turhaa koreilua. Se sopii ostajalle, joka haluaa luotettavan arjen kaverin — Vitara ei huuda näkyäkseen mutta kulkee ketterästi niin kaupungin sykkeessä kuin maantien mutkissa.

Tiedot

Chevrolet Corvette Coupe

Chevrolet Corvette Coupé on amerikkalainen unelma tien päälle — lihaksikas, katseita keräävä ja selvästi tehty niille, jotka haluavat ajamisen olevan elämys eikä vain siirtymä. Ohjaamosta löytyy modernia mukavuutta ja selkeä kuljettajakeskeisyys, joten tämä auto toimii yhtä hyvin viikonloppureissuilla kuin näyttävänä statuksena arjen ruuhkassa.

Tiedot
Suzuki Vitara
Chevrolet Corvette Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
28 700 - 44 800 €
Hinta
112 400 - 190 000 €
Kulutus L/100km
5,3 - 5,8 L/100km
Kulutus L/100km
12,6 - 16,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
14,9 - 16,6 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
344 - 426 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 137 g/km
CO2
289 - 377 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 255 - 1 935 kg
Omamassa
1 730 - 1 907 kg
Tavaratila
310 - 375 L
Tavaratila
355 - 357 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 775 - 1 800 mm
Leveys
1 934 - 2 025 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
395 - 425 kg
Kantavuus
193 - 250 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Sähkö
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Teho hv
110 - 184 hv
Teho hv
482 - 680 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 9,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,7 - 3,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
193 - 307 Nm
Vääntömomentti
613 - 806 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
81 - 135 kW
Teho kW
354 - 475 kW
Iskutilavuus
1 373 cm3
Iskutilavuus
5 460 - 6 162 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, E, A
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Suzuki
Merkki
Chevrolet
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.