Vertaa tehoa (163 hv vs 130 hv), tavaratilaa ja hintaa (26 000 € vs 28 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, SsangYong Tivoli vai Toyota Yaris Cross?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
SsangYong Tivoli on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas Toyota Yaris Cross maksaa 28 800 € . Ero on noin 2 761 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Yaris Cross kuluttaa 4,5 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin SsangYong Tivoli, jonka kulutus on 7 L/100km. Ero on noin 2,5 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa SsangYong Tivoli tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 163 hv verrattuna 130 hv:een. Ero on noin 33 hv.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota Yaris Cross on jonkin verran kevyempi – 1 180 kg verrattuna 1 375 kg:een. Painoero on noin 195 kg.
Tavaratilan koossa SsangYong Tivoli tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 720 L verrattuna 397 L:een. Ero on noin 323 L.
Kantavuudessa Toyota Yaris Cross tarjoaa hieman enemmän – 510 kg verrattuna 455 kg:een. Ero on noin 55 kg.
Toyota Yaris Cross erottuu kevyesti edukseen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
SsangYong Tivoli on kätevä ja tilava pikkumaasturi, joka tarjoaa käytännönläheistä mukavuutta ja ripauksen persoonallisuutta ilman turhaa pröystäilyä. Se sopii ostajalle, joka haluaa hyvän hinta‑laatusuhteen ja erottua massasta, vaikka jälleenmyyntiverkosto kannattaa tarkistaa ennen ostopäätöstä.
TiedotYaris Cross on käytännöllinen ja ketterä kompakti-SUV, joka sopii suomalaiseen kaupunki- ja vapaa-ajan ajoon vaivattomasti. Se tarjoaa turvallisuutta ja arjen toimivuutta sekä korkeammasta ajoasennosta hyötyvän tuntuman ilman turhaa pröystäilyä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
26 000 - 36 900 €
|
Hinta
28 800 - 41 700 €
|
|
Kulutus L/100km
7 - 8,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,5 - 4,8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
161 - 191 g/km
|
CO2
101 - 108 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 375 - 1 492 kg
|
Omamassa
1 180 - 1 290 kg
|
|
Tavaratila
395 - 720 L
|
Tavaratila
320 - 397 L
|
|
Pituus
4 225 - 4 480 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 810 mm
|
Leveys
1 765 mm
|
|
Korkeus
1 613 - 1 646 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 115 - 1 440 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
425 - 455 kg
|
Kantavuus
485 - 510 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Täyshybridi
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
163 hv
|
Teho hv
116 - 130 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,7 - 11,3 s
|
|
Huippunopeus
175 - 181 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
260 - 280 Nm
|
Vääntömomentti
-
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
120 kW
|
Teho kW
85 - 96 kW
|
|
Iskutilavuus
1 497 cm3
|
Iskutilavuus
1 490 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 021 - 2 024
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F, G
|
CO2-tehokkuusluokka
C
|
|
Merkki
SsangYong
|
Merkki
Toyota
|