Vertaa tehoa (202 hv vs 517 hv), tavaratilaa ja hintaa (34 900 € vs 81 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, SsangYong Musso vai Polestar 3?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
SsangYong Musso on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 34 900 € , kun taas Polestar 3 maksaa 81 900 € . Ero on noin 46 995 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Polestar 3 tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 517 hv verrattuna 202 hv:een. Ero on noin 315 hv.
Huippunopeudessa Polestar 3 on vähän nopeampi – se yltää 210 km/h:een, kun taas SsangYong Musso saavuttaa 187 km/h. Ero on noin 23 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Polestar 3 vetää selvästi voimakkaammin, 910 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 510 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa SsangYong Musso on ilmeisesti kevyempi – 2 045 kg verrattuna 2 575 kg:een. Painoero on noin 530 kg.
Kantavuudessa SsangYong Musso tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 010 kg verrattuna 496 kg:een. Ero on noin 514 kg.
Polestar 3 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
SsangYong Musso tarjoaa rouhean ja käytännöllisen vaihtoehdon pick-up-markkinoille, erottuen kestävyydellään ja järkevästi suunnitelluilla tilaratkaisuilla. Se ei pyri luksukseen vaan toimii luotettavana työjuhtana sekä vapaa-ajan kumppanina, ja hinta-laatusuhde yllättää iloisesti koeajon jälkeen.
TiedotPolestar 3 näyttää ruotsalaiselta tyylipuhdistukselta: skandinaavinen linjakkuus ja jykevä maantieolemuksen antavat sille ryhdikkään läsnäolon. Sisällä vallitsee minimalistinen luksus ja ajokokemus on tarkkaan harkittu — ostajalle, joka haluaa sähköisen premium-auton ilman turhaa kikkailua, tämä on vakavasti otettava vaihtoehto.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
34 900 - 51 900 €
|
Hinta
81 900 - 96 100 €
|
|
Kulutus L/100km
8,4 - 9,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,6 - 21,9 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
567 - 706 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
107 kWh
|
|
CO2
221 - 245 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
75 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Pickup
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
4
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
2 045 - 2 260 kg
|
Omamassa
2 575 - 2 584 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
484 L
|
|
Pituus
5 095 - 5 405 mm
|
Pituus
4 900 mm
|
|
Leveys
1 950 mm
|
Leveys
1 935 mm
|
|
Korkeus
1 840 - 1 855 mm
|
Korkeus
1 614 - 1 618 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 411 L
|
|
Kantavuus
785 - 1 010 kg
|
Kantavuus
285 - 496 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
|
Teho hv
202 hv
|
Teho hv
299 - 517 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,7 - 7,8 s
|
|
Huippunopeus
183 - 187 km/h
|
Huippunopeus
180 - 210 km/h
|
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
Vääntömomentti
490 - 910 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
149 kW
|
Teho kW
220 - 380 kW
|
|
Iskutilavuus
2 157 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 022 - 2 024
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
SsangYong
|
Merkki
Polestar
|