Vertaa tehoa (158 hv vs 207 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 000 € vs 41 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Symbioz vai SsangYong Torres?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Renault Symbioz on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 30 000 € , kun taas SsangYong Torres maksaa 41 100 € . Ero on noin 11 139 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Symbioz kuluttaa 4,5 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin SsangYong Torres, jonka kulutus on 7,9 L/100km. Ero on noin 3,4 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa SsangYong Torres tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 207 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 49 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: SsangYong Torres vetää huomattavasti voimakkaammin, 339 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 74 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Renault Symbioz on jonkin verran kevyempi – 1 359 kg verrattuna 1 498 kg:een. Painoero on noin 139 kg.
Tavaratilan koossa SsangYong Torres tarjoaa lievästi enemmän tilaa – 703 L verrattuna 576 L:een. Ero on noin 127 L.
Kantavuudessa SsangYong Torres tarjoaa hieman enemmän – 552 kg verrattuna 459 kg:een. Ero on noin 93 kg.
SsangYong Torres voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Renault Symbioz näyttää, miten auto voi muuttua kodin laajennukseksi: sisustus on yhtä aikaa kodikas ja futuristinen, kuin liikkuva olohuone. Se ei ehkä ole tavallisen ostajan arkea, mutta antaa selkeän kurssin siitä, mihin Renault haluaa viedä ajamisen tulevaisuudessa — älykäs, yhteensopiva ja hieman leikkisä.
TiedotSsangYong Torres vetää katseet puoleensa kuin seikkailuhenkinen isoveli — muotoilu on jykevä ja sisällä tunnelma käytännöllisen reipas. Hintaan nähden se tarjoaa paljon varusteita ja luotettavan arkiajon, joten se sopii mainiosti perheelle tai mökkireissuja rakastavalle, joka haluaa vähän maastohenkeä ilman turhaa pröystäilyä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
30 000 - 37 300 €
|
Hinta
41 100 - 54 200 €
|
|
Kulutus L/100km
4,5 - 6 L/100km
|
Kulutus L/100km
7,9 - 9,1 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
18,7 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
462 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
102 - 136 g/km
|
CO2
0 - 207 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
1 359 - 1 465 kg
|
Omamassa
1 498 - 1 618 kg
|
|
Tavaratila
492 - 576 L
|
Tavaratila
703 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 700 mm
|
|
Leveys
1 797 mm
|
Leveys
1 890 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 710 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 662 L
|
|
Kantavuus
455 - 459 kg
|
Kantavuus
552 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini, Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
140 - 158 hv
|
Teho hv
163 - 207 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,1 - 11 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
191 - 194 km/h
|
|
Vääntömomentti
250 - 265 Nm
|
Vääntömomentti
280 - 339 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
103 - 116 kW
|
Teho kW
120 - 152 kW
|
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 789 cm3
|
Iskutilavuus
1 497 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 023 - 2 024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D, E
|
CO2-tehokkuusluokka
G, A
|
|
Merkki
Renault
|
Merkki
SsangYong
|