VS

Renault Scénic vs Maserati MCPURA Coupe vertailu

Vertaa tehoa (218 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 100 € vs 255 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Scénic vai Maserati MCPURA Coupe?

Renault Scénic vs Maserati MCPURA Coupe: tärkeimmät erot

Renault Scénic

4,7 (6 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • ratkaisevasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati MCPURA Coupe

  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Scénic

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Renault Scénic on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 42 100 € , kun taas Maserati MCPURA Coupe maksaa 255 300 € . Ero on noin 213 197 €.

MCPURA Coupe

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Maserati MCPURA Coupe tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa630 hv verrattuna 218 hv:een. Ero on noin 412 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MCPURA Coupe on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas Renault Scénic tarvitsee 7,9 s. Ero on noin 5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati MCPURA Coupe vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 730 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 430 Nm.

Scénic

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Renault Scénic tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Maserati MCPURA Coupe on selvästi kevyempi – 1 469 kg verrattuna 1 822 kg:een. Painoero on noin 353 kg.

Tavaratilan koossa Renault Scénic tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 545 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 445 L.

Kantavuudessa Renault Scénic tarjoaa ilmeisesti enemmän – 518 kg verrattuna 321 kg:een. Ero on noin 197 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Scénic voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 42 100 €
Scénic

Renault Scénic

  • Moottorityyppi Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 170 - 218 hv
  • Kulutus kWh/100km 16,6 - 17,5 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 420 - 598 km
Renault Scénic
Maserati MCPURA Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Scénic

Renault Scénic tunnetaan käytännöllisenä ja tilavana perheautona, joka tekee arjen kuljetuksista sujuvampaa. Sen mukava ajoasento ja fiksut säilytysratkaisut tekevät siitä luotettavan kumppanin niin kaupunkiajoon kuin pidemmillekin reissuille.

Tiedot

Maserati MCPURA Coupe

Maserati MCPURA Coupe on italialaisen muotokielen draamaa parhaimmillaan — näyttävä ja itsevarma, se ei peittele haluaan erottua. Ajossa se tarjoaa sekä ylellisyyttä että pirteää luonnetta, eli täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa sekä huomiota että aitoa ajamisen iloa.

Tiedot
Renault Scénic
Maserati MCPURA Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
42 100 - 53 500 €
Hinta
255 300 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
11,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
16,6 - 17,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
420 - 598 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
261 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
1 822 - 1 927 kg
Omamassa
1 469 kg
Tavaratila
545 L
Tavaratila
100 L
Pituus
4 470 mm
Pituus
-
Leveys
1 864 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
1 571 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
1 670 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
514 - 518 kg
Kantavuus
321 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
170 - 218 hv
Teho hv
630 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 - 8,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
Huippunopeus
150 - 170 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
280 - 300 Nm
Vääntömomentti
730 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
125 - 160 kW
Teho kW
463 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Renault
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.