VS

MG MG4 vs Renault Scénic vertailu

Vertaa tehoa (435 hv vs 218 hv), tavaratilaa ja hintaa (44 800 € vs 42 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, MG MG4 vai Renault Scénic?

MG MG4 vs Renault Scénic: tärkeimmät erot

MG MG4

5 (2 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • tuskin energiatehokkaampi
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

Renault Scénic

4,6 (3 Arvostelut)
arvioi
  • hieman halvempi
  • hieman pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

MG4

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Renault Scénic on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 42 100 € , kun taas MG MG4 maksaa 44 800 € . Ero on noin 2 699 €.

Sähkönkulutuksessa etu on MG MG4: se kuluttaa 16,1 kWh/100km ja on tuskin energiatehokkaampi kuin Renault Scénic, jonka kulutus on 16,6 kWh/100km. Ero on noin 0,5 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Renault Scénic suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 598 km:een, noin 53 km enemmän kuin MG MG4.

Scénic

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa MG MG4 tarjoaa selvästi enemmän tehoa435 hv verrattuna 218 hv:een. Ero on noin 217 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h MG MG4 on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas Renault Scénic tarvitsee 7,9 s. Ero on noin 4,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: MG MG4 vetää merkittävästi voimakkaammin, 600 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 300 Nm.

MG4

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa MG MG4 on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 755 kg verrattuna 1 822 kg:een. Painoero on noin 67 kg.

Kantavuudessa Renault Scénic tarjoaa vähän enemmän – 518 kg verrattuna 448 kg:een. Ero on noin 70 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

MG MG4 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 44 800 €
MG4

MG MG4

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 190 - 435 hv
  • Kulutus kWh/100km : 16,1 - 19 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 405 - 545 km
MG MG4
Renault Scénic

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

MG MG4

MG4 on edullinen ja pirteä sähköauto, joka yllättää tilan ja käytännöllisyyden yhdistelmällä — sopii arkeen ilman turhia krumeluureja. Ajettavuudeltaan se on ketterä ja tehty selkeästi kaupunkiajoon, ja jos haet fiksua hinta‑laatusuhdetta ilman brändihumppaa, MG4 kannattaa koeajaa.

Tiedot

Renault Scénic

Renault Scénic on tilava ja arjen sujuvoittava perheauto, joka yhdistää kätevyyden ja rennon ajomukavuuden. Sisältä se on fiksu ja käytännöllinen, eikä se ota elämää liian vakavasti — täydellinen valinta niille, jotka haluavat toimivuutta ilman turhaa prameilua.

Tiedot
MG MG4
Renault Scénic

Kustannukset ja kulutus

Hinta
44 800 - 49 000 €
Hinta
42 100 - 53 500 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
16,1 - 19 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
16,6 - 17,5 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
405 - 545 km
Sähköinen toimintasäde
420 - 598 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 755 - 1 810 kg
Omamassa
1 822 - 1 927 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
545 L
Pituus
-
Pituus
4 470 mm
Leveys
1 836 mm
Leveys
1 864 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 571 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 670 L
Kantavuus
448 kg
Kantavuus
514 - 518 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
190 - 435 hv
Teho hv
170 - 218 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 7,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 - 8,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
150 - 170 km/h
Vääntömomentti
350 - 600 Nm
Vääntömomentti
280 - 300 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
140 - 320 kW
Teho kW
125 - 160 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
MG
Merkki
Renault
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.