Vertaa tehoa (625 hv vs 226 hv), tavaratilaa ja hintaa (87 000 € vs 27 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mercedes EQE SUV vai CUPRA Raval?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
CUPRA Raval on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 27 000 € , kun taas Mercedes EQE SUV maksaa 87 000 € . Ero on noin 59 946 €.
Sähkönkulutuksessa etu on CUPRA Raval: se kuluttaa 13,7 kWh/100km ja on ilmeisesti energiatehokkaampi kuin Mercedes EQE SUV, jonka kulutus on 18,3 kWh/100km. Ero on noin 4,6 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes EQE SUV suoriutuu ilmeisesti paremmin: se yltää jopa 611 km:een, noin 167 km enemmän kuin CUPRA Raval.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Mercedes EQE SUV tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 625 hv verrattuna 226 hv:een. Ero on noin 399 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes EQE SUV on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,7 s, kun taas CUPRA Raval tarvitsee 6,8 s. Ero on noin 3,1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Mercedes EQE SUV vetää selvästi voimakkaammin, 950 Nm verrattuna 290 Nm:een. Eroa on noin 660 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa CUPRA Raval on merkittävästi kevyempi – 1 610 kg verrattuna 2 440 kg:een. Painoero on noin 830 kg.
Tavaratilan koossa Mercedes EQE SUV tarjoaa hieman enemmän tilaa – 520 L verrattuna 441 L:een. Ero on noin 79 L.
Kantavuudessa Mercedes EQE SUV tarjoaa vähän enemmän – 580 kg verrattuna 475 kg:een. Ero on noin 105 kg.
Mercedes EQE SUV voittaa niukalla marginaalilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mercedes EQE SUV tuntuu sähköisenä luksusmaasturina yllättävän virtaviivaiselta ja hienostuneelta — sisältä kuin moderni lounge, ulkoa hillityn tyylikäs. Ajaminen on rauhallisen itsevarmaa, ja se sopii ostajalle joka haluaa tilaa, mukavuutta ja äänetöntä voimaa ilman turhaa pröystäilyä.
TiedotCUPRA Raval on sporttisesti vireä sähköinen pienauto, joka tarjoaa poikkeuksellisen tilavan tavaratilan ja aikuismaisesti hallitun ajokokemuksen. Sen moderni Android-pohjainen infotainment ja hyvä etupito tekevät siitä mainion kaupunkipendelöijälle tai nuorelle perheelle, vaikka ohjaustuntuma ei olekaan kaikkein leikkisimmän luokan.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
87 000 - 152 100 €
|
Hinta
27 000 - 48 500 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
18,3 - 23,1 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
13,7 - 16,1 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
453 - 611 km
|
Sähköinen toimintasäde
300 - 444 km
|
|
Akun kapasiteetti
90,5 - 96 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
4
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 440 - 2 615 kg
|
Omamassa
1 610 - 1 615 kg
|
|
Tavaratila
520 L
|
Tavaratila
441 L
|
|
Pituus
4 863 - 4 879 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 940 mm
|
Leveys
1 784 mm
|
|
Korkeus
1 672 - 1 685 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 675 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
505 - 580 kg
|
Kantavuus
470 - 475 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
265 - 625 hv
|
Teho hv
116 - 226 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,7 - 7,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
|
|
Huippunopeus
210 - 240 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
550 - 950 Nm
|
Vääntömomentti
290 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
195 - 460 kW
|
Teho kW
85 - 166 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 023 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Mercedes-Benz
|
Merkki
CUPRA
|