Vertaa tehoa (186 hv vs 204 hv), tavaratilaa ja hintaa (31 300 € vs 35 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Mazda CX-30 vai VW Golf Variant?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Mazda CX-30 on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 31 300 € , kun taas VW Golf Variant maksaa 35 100 € . Ero on noin 3 819 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Golf Variant kuluttaa 4,3 L/100km ja on siten huomattavasti taloudellisempi kuin Mazda CX-30, jonka kulutus on 5,7 L/100km. Ero on noin 1,4 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa VW Golf Variant tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa – 204 hv verrattuna 186 hv:een. Ero on noin 18 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Golf Variant on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,5 s, kun taas Mazda CX-30 tarvitsee 8,3 s. Ero on noin 1,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Golf Variant vetää erottuvasti voimakkaammin, 360 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 120 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa VW Golf Variant on tuskin kevyempi – 1 366 kg verrattuna 1 455 kg:een. Painoero on noin 89 kg.
Tavaratilan koossa VW Golf Variant tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 611 L verrattuna 430 L:een. Ero on noin 181 L.
Kantavuudessa VW Golf Variant tarjoaa tuskin enemmän – 547 kg verrattuna 496 kg:een. Ero on noin 51 kg.
VW Golf Variant ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Mazda CX-30 tarjoaa tyylikkään ja urheilullisen ajotuntuman sekä huolitellun sisätilan, jossa arjen käytännöllisyys kohtaa laadukkaan viimeistelyn. Se sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille.
TiedotGolf Variant on käytännöllinen ja tyylikkään hillitty farmari, joka yhdistää arjen toimivuuden ja saksalaista laatua hakevalle kuljettajalle sopivan olemuksen. Se ei huuda, mutta hoitaa homman luotettavasti ja tarjoaa fiksuja ratkaisuja tavaran kuljetukseen sekä mukavan ajokokemuksen ilman turhaa kikkailua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
31 300 - 45 300 €
|
Hinta
35 100 - 47 200 €
|
|
Kulutus L/100km
5,7 - 6,6 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,3 - 7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
129 - 148 g/km
|
CO2
114 - 159 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 455 - 1 587 kg
|
Omamassa
1 366 - 1 551 kg
|
|
Tavaratila
422 - 430 L
|
Tavaratila
611 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 795 mm
|
Leveys
1 789 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
458 - 496 kg
|
Kantavuus
509 - 547 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
140 - 186 hv
|
Teho hv
116 - 204 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 10,5 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
238 - 240 Nm
|
Vääntömomentti
220 - 360 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
103 - 137 kW
|
Teho kW
85 - 150 kW
|
|
Iskutilavuus
1 998 - 2 488 cm3
|
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
CO2-tehokkuusluokka
D, F, C
|
|
Merkki
Mazda
|
Merkki
VW
|