Vertaa tehoa (138 hv vs 340 hv), tavaratilaa ja hintaa (35 400 € vs 56 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia Niro vai VW ID.7?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Kia Niro on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 35 400 € , kun taas VW ID.7 maksaa 56 400 € . Ero on noin 20 960 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa VW ID.7 tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 340 hv verrattuna 138 hv:een. Ero on noin 202 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW ID.7 on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,4 s, kun taas Kia Niro tarvitsee 11,1 s. Ero on noin 5,7 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW ID.7 vetää selvästi voimakkaammin, 679 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 414 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Kia Niro on ratkaisevasti kevyempi – 1 474 kg verrattuna 2 180 kg:een. Painoero on noin 706 kg.
Kantavuudessa Kia Niro tarjoaa hieman enemmän – 466 kg verrattuna 465 kg:een. Ero on noin 1 kg.
VW ID.7 ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Kia Niro on käytännöllinen ja moderni crossover, joka sopii erinomaisesti arkeen — sisätilat ovat fiksut ja ajotuntuma hillitty. Se ei himoile turhaa huomiota vaan panostaa taloudellisuuteen ja mukavuuteen, eli erinomainen valinta, jos haluat luotettavan ja vaivattoman kumppanin päivittäiseen ajoon.
TiedotVW ID.7 tuntuu ajossa hillityn ylelliseltä ja huolettoman sähköiseltä, kuin arjen bisnesluokka ilman pönötystä. Sisätilat ovat avarat ja käyttö helppoa, joten se vetoaa ostajiin, jotka hakevat mukavuutta, väljyyttä ja arkista eleganssia — ja naapuri saattaa katsoa vähän kateellisena.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
35 400 - 41 000 €
|
Hinta
56 400 - 65 900 €
|
|
Kulutus L/100km
4,5 - 4,9 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
13,6 - 16,2 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
594 - 708 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
77 - 86 kWh
|
|
CO2
102 - 111 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
1 474 kg
|
Omamassa
2 180 - 2 325 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
532 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 961 mm
|
|
Leveys
1 825 mm
|
Leveys
1 862 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 535 - 1 536 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 586 L
|
|
Kantavuus
466 kg
|
Kantavuus
460 - 465 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Täyshybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
138 hv
|
Teho hv
286 - 340 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,1 - 11,4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 6,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
180 km/h
|
|
Vääntömomentti
265 Nm
|
Vääntömomentti
545 - 679 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
102 kW
|
Teho kW
210 - 250 kW
|
|
Iskutilavuus
1 580 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 023 - 2 024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
C
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Kia
|
Merkki
VW
|