VS

Kia EV9 vs Suzuki Vitara vertailu

Vertaa tehoa (508 hv vs 184 hv), tavaratilaa ja hintaa (65 800 € vs 28 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia EV9 vai Suzuki Vitara?

Kia EV9 vs Suzuki Vitara: tärkeimmät erot

Kia EV9

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • ilmeisesti pidempi sähköinen toimintamatka
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Suzuki Vitara

4,5 (4 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • ilmeisesti energiatehokkaampi
  • merkittävästi kevyempi
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

EV9

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Suzuki Vitara on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 28 700 € , kun taas Kia EV9 maksaa 65 800 € . Ero on noin 37 190 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Suzuki Vitara: se kuluttaa 14,9 kWh/100km ja on ilmeisesti energiatehokkaampi kuin Kia EV9, jonka kulutus on 19,5 kWh/100km. Ero on noin 4,6 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Kia EV9 suoriutuu ilmeisesti paremmin: se yltää jopa 563 km:een, noin 137 km enemmän kuin Suzuki Vitara.

Vitara

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Kia EV9 tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa508 hv verrattuna 184 hv:een. Ero on noin 324 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Kia EV9 on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,6 s, kun taas Suzuki Vitara tarvitsee 7,4 s. Ero on noin 2,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Kia EV9 vetää merkittävästi voimakkaammin, 740 Nm verrattuna 307 Nm:een. Eroa on noin 433 Nm.

EV9

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Kia EV9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Suzuki Vitara on merkittävästi kevyempi – 1 255 kg verrattuna 2 392 kg:een. Painoero on noin 1 137 kg.

Tavaratilan koossa Suzuki Vitara tarjoaa hieman enemmän tilaa – 375 L verrattuna 333 L:een. Ero on noin 42 L.

Kantavuudessa Kia EV9 tarjoaa selvästi enemmän – 615 kg verrattuna 425 kg:een. Ero on noin 190 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Kia EV9 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 65 800 €
EV9

Kia EV9

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 204 - 508 hv
  • Kulutus kWh/100km : 19,5 - 22,8 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 443 - 563 km
Kia EV9
Suzuki Vitara

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Kia EV9

Kia EV9 on massiivinen ja näyttävä sähköinen katumaasturi, joka vakuuttaa futuristisella muotoilullaan, avaralla ja monikäyttöisellä sisustallaan sekä laadukkailla materiaaleilla. Ajossa se on rauhallinen ja vaivaton, joten se sopii mainiosti pidemmillekin matkoille ja arjen touhuihin — se tekee sähköautoon vaihtamisesta astetta tyylikkäämmän ja hauskemman kokemuksen.

Tiedot

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara on fiksu, kompakti katumaasturi joka yhdistää arjen toimivuuden ja pirteän ajettavuuden ilman turhaa koreilua. Se sopii ostajalle, joka haluaa luotettavan arjen kaverin — Vitara ei huuda näkyäkseen mutta kulkee ketterästi niin kaupungin sykkeessä kuin maantien mutkissa.

Tiedot
Kia EV9
Suzuki Vitara

Kustannukset ja kulutus

Hinta
65 800 - 94 800 €
Hinta
28 700 - 44 800 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
5,3 - 5,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
19,5 - 22,8 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
14,9 - 16,6 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
443 - 563 km
Sähköinen toimintasäde
344 - 426 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 - 137 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
6 - 7
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 392 - 2 664 kg
Omamassa
1 255 - 1 935 kg
Tavaratila
333 L
Tavaratila
310 - 375 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 980 mm
Leveys
1 775 - 1 800 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
542 - 615 kg
Kantavuus
395 - 425 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
204 - 508 hv
Teho hv
110 - 184 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,6 - 9,4 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 9,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
350 - 740 Nm
Vääntömomentti
193 - 307 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
150 - 374 kW
Teho kW
81 - 135 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
1 373 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
D, E, A
Merkki
Kia
Merkki
Suzuki
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.