Vertaa tehoa (265 hv vs 190 hv), tavaratilaa ja hintaa (48 800 € vs 32 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia EV3 vai SsangYong Korando?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
SsangYong Korando on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 32 800 € , kun taas Kia EV3 maksaa 48 800 € . Ero on noin 16 036 €.
Sähkönkulutuksessa etu on Kia EV3: se kuluttaa 15,8 kWh/100km ja on melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi kuin SsangYong Korando, jonka kulutus on 16,8 kWh/100km. Ero on noin 1 kWh/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Kia EV3 suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 572 km:een, noin 233 km enemmän kuin SsangYong Korando.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Kia EV3 tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa – 265 hv verrattuna 190 hv:een. Ero on noin 75 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Kia EV3 on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,6 s, kun taas SsangYong Korando tarvitsee 8,4 s. Ero on noin 1,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Kia EV3 vetää tuskin voimakkaammin, 385 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 25 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa SsangYong Korando on erottuvasti kevyempi – 1 517 kg verrattuna 1 995 kg:een. Painoero on noin 478 kg.
Tavaratilan koossa SsangYong Korando tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 551 L verrattuna 413 L:een. Ero on noin 138 L.
Kantavuudessa Kia EV3 tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 485 kg verrattuna 463 kg:een. Ero on noin 22 kg.
Kia EV3 hieman parempi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Kia EV3 tuntuu heti kodikkaalta mutta pirteältä kumppanilta arkeen—sen selkeä ohjaamo ja fiksut säilytysratkaisut tekevät arjesta huoletonta ilman turhaa häröilyä. Tämä sähköinen vaihtoehto tarjoaa persoonallista ilmettä ja miellyttävän ajotuntuman, joten ostajalle jää vähemmän pohdittavaa ja enemmän hymyä kasvoille.
TiedotKorando tuntuu rehelliseltä ja käytännölliseltä katumaasturilta, joka tuo persoonallisen ilmeen ilman turhaa hienostelua. Se sopii arkeen erinomaisesti: kyydissä on mukavuus ja tilaa, joten ostaja saa luotettavan ja järkevän vaihtoehdon ilman turhaa kikkailua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
48 800 - 53 300 €
|
Hinta
32 800 - 51 000 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
7,5 - 8,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
15,8 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
16,8 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
572 km
|
Sähköinen toimintasäde
339 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 - 197 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
1 995 kg
|
Omamassa
1 517 - 1 840 kg
|
|
Tavaratila
413 L
|
Tavaratila
551 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 450 - 4 465 mm
|
|
Leveys
1 850 mm
|
Leveys
1 870 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 620 - 1 645 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 248 L
|
|
Kantavuus
485 kg
|
Kantavuus
410 - 463 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini, Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
265 hv
|
Teho hv
163 - 190 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,4 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
156 - 191 km/h
|
|
Vääntömomentti
385 Nm
|
Vääntömomentti
260 - 360 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
195 kW
|
Teho kW
120 - 140 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 497 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2 021 - 2 023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
F, G, A
|
|
Merkki
Kia
|
Merkki
SsangYong
|