Vertaa tehoa (140 hv vs 110 hv), tavaratilaa ja hintaa (29 600 € vs 26 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia Ceed Sportswagon vai Suzuki S-Cross?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Suzuki S-Cross on lievästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 500 € , kun taas Kia Ceed Sportswagon maksaa 29 600 € . Ero on noin 3 126 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Suzuki S-Cross kuluttaa 5,3 L/100km ja on siten jonkin verran taloudellisempi kuin Kia Ceed Sportswagon, jonka kulutus on 6 L/100km. Ero on noin 0,7 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Kia Ceed Sportswagon tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa – 140 hv verrattuna 110 hv:een. Ero on noin 30 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Kia Ceed Sportswagon vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 253 Nm verrattuna 235 Nm:een. Eroa on noin 18 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Suzuki S-Cross on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 280 kg verrattuna 1 335 kg:een. Painoero on noin 55 kg.
Kantavuudessa Kia Ceed Sportswagon tarjoaa vähän enemmän – 485 kg verrattuna 405 kg:een. Ero on noin 80 kg.
Kia Ceed Sportswagon hieman parempi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Kia Ceed farmari on arjen monitoimityökalu, jossa hillitty muotoilu kohtaa käytännöllisen tavaratilan ilman turhaa pröötäystä. Ajettavuus on mukavan ennakoiva ja matkustusmukavuus huomioitu, joten tämä farmari on fiksu ja luotettava valinta perheelle tai aktiiviselle harrastajalle — ripaus persoonaakin mahtuu mukaan.
TiedotSuzuki S-Cross on käytännöllinen ja luotettava arkiauto, joka yhdistää tilan ja mukavuuden hillityllä tyylillä ilman turhaa pröystäilyä. Se ei yritä olla katumaasturien showmies vaan luottaa fiksuihin ratkaisuihin ja taloudellisuuteen — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa järkeä ennen bling-blingiä.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
29 600 - 33 000 €
|
Hinta
26 500 - 41 600 €
|
|
Kulutus L/100km
6 - 6,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,3 - 5,8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
137 - 146 g/km
|
CO2
119 - 138 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 335 - 1 437 kg
|
Omamassa
1 280 - 1 385 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
430 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 800 mm
|
Leveys
1 785 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
463 - 485 kg
|
Kantavuus
395 - 405 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
100 - 140 hv
|
Teho hv
110 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,7 - 13,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
172 - 253 Nm
|
Vääntömomentti
235 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
74 - 103 kW
|
Teho kW
81 kW
|
|
Iskutilavuus
998 - 1 482 cm3
|
Iskutilavuus
1 373 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
|
Merkki
Kia
|
Merkki
Suzuki
|