VS

BMW X1 vs Suzuki S-Cross vertailu

Vertaa tehoa (326 hv vs 110 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 500 € vs 26 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X1 vai Suzuki S-Cross?

BMW X1 vs Suzuki S-Cross: tärkeimmät erot

BMW X1

4,2 (6 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Suzuki S-Cross

4,7 (4 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

X1

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Suzuki S-Cross on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 26 500 € , kun taas BMW X1 maksaa 46 500 € . Ero on noin 20 017 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW X1 kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Suzuki S-Cross, jonka kulutus on 5,3 L/100km. Ero on noin 2,8 L/100km.

S-Cross

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW X1 tarjoaa selvästi enemmän tehoa326 hv verrattuna 110 hv:een. Ero on noin 216 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW X1 vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 477 Nm verrattuna 235 Nm:een. Eroa on noin 242 Nm.

X1

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Suzuki S-Cross on ilmeisesti kevyempi – 1 280 kg verrattuna 1 575 kg:een. Painoero on noin 295 kg.

Tavaratilan koossa BMW X1 tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 540 L verrattuna 430 L:een. Ero on noin 110 L.

Kantavuudessa BMW X1 tarjoaa lievästi enemmän – 500 kg verrattuna 405 kg:een. Ero on noin 95 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW X1 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 46 500 €
X1

BMW X1

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 136 - 326 hv
  • Kulutus L/100km : 2,5 - 7,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 81 km
BMW X1
Suzuki S-Cross

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW X1

BMW X1 on urbaani katumaasturi, joka pakkaa yllättävän käytännöllisyyden ja selkeän premium-tunnelman kompaktimpaan kuoreen. Ajo tuntuu napakalta ja sisätilat on suunniteltu helpottamaan arkea — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa tyylikkään, toimivan ja hieman persoonallisen auton ilman turhaa kikkailua.

Tiedot

Suzuki S-Cross

Suzuki S-Cross on käytännöllinen ja luotettava arkiauto, joka yhdistää tilan ja mukavuuden hillityllä tyylillä ilman turhaa pröystäilyä. Se ei yritä olla katumaasturien showmies vaan luottaa fiksuihin ratkaisuihin ja taloudellisuuteen — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa järkeä ennen bling-blingiä.

Tiedot
BMW X1
Suzuki S-Cross

Kustannukset ja kulutus

Hinta
46 500 - 67 500 €
Hinta
26 500 - 41 600 €
Kulutus L/100km
2,5 - 7,7 L/100km
Kulutus L/100km
5,3 - 5,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
81 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
57 - 175 g/km
CO2
119 - 138 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 575 - 1 935 kg
Omamassa
1 280 - 1 385 kg
Tavaratila
490 - 540 L
Tavaratila
430 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 845 mm
Leveys
1 785 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
490 - 500 kg
Kantavuus
395 - 405 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini MHEV
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
136 - 326 hv
Teho hv
110 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
Vääntömomentti
235 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
100 - 240 kW
Teho kW
81 kW
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
Iskutilavuus
1 373 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B
CO2-tehokkuusluokka
D, E
Merkki
BMW
Merkki
Suzuki
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.