VS

Jeep Avenger vs Porsche Macan vertailu

Vertaa tehoa (156 hv vs 571 hv), tavaratilaa ja hintaa (27 400 € vs 108 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jeep Avenger vai Porsche Macan?

Jeep Avenger vs Porsche Macan: tärkeimmät erot

Jeep Avenger

4 (8 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • lievästi energiatehokkaampi
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Porsche Macan

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • huomattavasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Avenger

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Jeep Avenger on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 27 400 € , kun taas Porsche Macan maksaa 108 600 € . Ero on noin 81 173 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Jeep Avenger: se kuluttaa 15,5 kWh/100km ja on lievästi energiatehokkaampi kuin Porsche Macan, jonka kulutus on 18,5 kWh/100km. Ero on noin 3 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Porsche Macan suoriutuu huomattavasti paremmin: se yltää jopa 585 km:een, noin 185 km enemmän kuin Jeep Avenger.

Macan

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Porsche Macan tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa571 hv verrattuna 156 hv:een. Ero on noin 415 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Porsche Macan on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas Jeep Avenger tarvitsee 9 s. Ero on noin 5,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Porsche Macan vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 955 Nm verrattuna 260 Nm:een. Eroa on noin 695 Nm.

Avenger

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Jeep Avenger on merkittävästi kevyempi – 1 180 kg verrattuna 2 470 kg:een. Painoero on noin 1 290 kg.

Tavaratilan koossa Porsche Macan tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 476 L verrattuna 380 L:een. Ero on noin 96 L.

Kantavuudessa Jeep Avenger tarjoaa minimaalisesti enemmän – 502 kg verrattuna 470 kg:een. Ero on noin 32 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Jeep Avenger näyttää pieniä mutta selviä vahvuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 27 400 €
Avenger

Jeep Avenger

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Sähkö, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti, Manuel
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 100 - 156 hv
  • Kulutus L/100km : 4,9 - 5,7 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 15,5 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 400 km
Jeep Avenger
Porsche Macan

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Jeep Avenger

Jeep Avenger on pieni mutta itsevarma katumaasturi, joka ujuttautuu kaupungin kapeille kaduille yhtä vaivattomasti kuin se imee katseet pysäköintipaikalla. Sisältä se on käytännöllinen ja fiksusti varusteltu — ostajalle, joka haluaa Jeeppi-fiiliksen ilman turhaa pröystäilyä, se voi olla yllättävän järkevä valinta.

Tiedot

Porsche Macan

Porsche Macan tarjoaa urheilullisen ajokokemuksen pakattuna käytännölliseen katumaasturiin, joten se sujuu yhtä luontevasti kaupungin kaduilla kuin mutkaisilla maanteilläkin. Sisältä laadukas ja kuljettajakeskeinen tunnelma pitää hymyn huulilla, ja ulkonäkö saa varmasti naapurit kääntymään katselemaan.

Tiedot
Jeep Avenger
Porsche Macan

Kustannukset ja kulutus

Hinta
27 400 - 42 600 €
Hinta
108 600 €
Kulutus L/100km
4,9 - 5,7 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
15,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
18,5 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
400 km
Sähköinen toimintasäde
585 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 129 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 180 - 1 520 kg
Omamassa
2 470 kg
Tavaratila
355 - 380 L
Tavaratila
476 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 776 mm
Leveys
1 952 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
494 - 502 kg
Kantavuus
470 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Sähkö, Bensiini
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
100 - 156 hv
Teho hv
571 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9 - 10,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
205 - 260 Nm
Vääntömomentti
955 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
74 - 115 kW
Teho kW
420 kW
Iskutilavuus
1 199 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
C, A, D
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Jeep
Merkki
Porsche
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.