Vertaa tehoa (90 hv vs 211 hv), tavaratilaa ja hintaa (22 600 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai i20 vai VW ID.Polo?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Hyundai i20 on lievästi edullisempi – sen lähtöhinta on 22 600 € , kun taas VW ID.Polo maksaa 26 000 € . Ero on noin 3 434 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa VW ID.Polo tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 211 hv verrattuna 90 hv:een. Ero on noin 121 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW ID.Polo on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,1 s, kun taas Hyundai i20 tarvitsee 11,5 s. Ero on noin 4,4 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW ID.Polo vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 290 Nm verrattuna 172 Nm:een. Eroa on noin 118 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Hyundai i20 on erottuvasti kevyempi – 1 145 kg verrattuna 1 568 kg:een. Painoero on noin 423 kg.
Tavaratilan koossa VW ID.Polo tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 441 L verrattuna 352 L:een. Ero on noin 89 L.
Kantavuudessa Hyundai i20 tarjoaa tuskin enemmän – 465 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 21 kg.
VW ID.Polo antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Hyundai i20 on fiksusti muotoiltu pikkukaupunkilainen, joka tuntuu huomattavasti viitseliäämmältä ajokumppanilta kuin sen kokoluokka antaa odottaa. Se sopii mainiosti arkeen: käytännöllinen, mukava ja helppo valinta niille, jotka haluavat yksinkertaista luotettavuutta ilman turhaa kikkailua.
TiedotVW ID.Polo tuo Polon perusvahvuudet sähköaikaan: hiljainen ja mukava arjessa, yllättävän suuri tavaratila ja selkeä, perinteisempi käyttölogiikka haptisine painikkeineen. Se sopii parhaiten rauhallista ja vaivatonta etenemistä arvostavalle, kun taas ajohuvia tai kovia moottoritienopeeduksia hakeva voi kaivata terävämpää vaihtoehtoa.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
22 600 - 29 200 €
|
Hinta
26 000 - 43 700 €
|
|
Kulutus L/100km
5,7 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
13,3 - 13,7 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
442 - 454 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
128 - 129 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 145 - 1 170 kg
|
Omamassa
1 568 - 1 576 kg
|
|
Tavaratila
352 L
|
Tavaratila
441 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 775 mm
|
Leveys
1 816 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
455 - 465 kg
|
Kantavuus
444 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
90 hv
|
Teho hv
116 - 211 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,5 - 12,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,1 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
172 Nm
|
Vääntömomentti
290 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
66 kW
|
Teho kW
85 - 155 kW
|
|
Iskutilavuus
998 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Hyundai
|
Merkki
VW
|