VS

GWM ORA 07 vs Renault R5 vertailu

Vertaa tehoa (408 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (43 800 € vs 29 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, GWM ORA 07 vai Renault R5?

GWM ORA 07 vs Renault R5: tärkeimmät erot

GWM ORA 07

  • selvästi enemmän tehoa
  • erottuvasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin enemmän tavaratilaa
Tiedot

Renault R5

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • vähän energiatehokkaampi
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

ORA 07

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Renault R5 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 29 200 € , kun taas GWM ORA 07 maksaa 43 800 € . Ero on noin 14 578 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Renault R5: se kuluttaa 14,8 kWh/100km ja on vähän energiatehokkaampi kuin GWM ORA 07, jonka kulutus on 16,5 kWh/100km. Ero on noin 1,7 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa GWM ORA 07 suoriutuu erottuvasti paremmin: se yltää jopa 520 km:een, noin 115 km enemmän kuin Renault R5.

R5

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa GWM ORA 07 tarjoaa selvästi enemmän tehoa408 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 258 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h GWM ORA 07 on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas Renault R5 tarvitsee 8 s. Ero on noin 3,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: GWM ORA 07 vetää merkittävästi voimakkaammin, 680 Nm verrattuna 245 Nm:een. Eroa on noin 435 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Renault R5 on merkittävästi kevyempi – 1 447 kg verrattuna 2 065 kg:een. Painoero on noin 618 kg.

Tavaratilan koossa GWM ORA 07 tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 333 L verrattuna 326 L:een. Ero on noin 7 L.

Kantavuudessa Renault R5 tarjoaa vähän enemmän – 418 kg verrattuna 350 kg:een. Ero on noin 68 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

GWM ORA 07 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 43 800 €
ORA 07

GWM ORA 07

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Etuveto
  • Teho hv : 204 - 408 hv
  • Kulutus kWh/100km : 16,5 - 17,5 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 440 - 520 km
GWM ORA 07
Renault R5

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

GWM ORA 07

GWM ORA 07 yhdistää retrohenkisen charmikkaan muotoilun ja modernin käytännöllisyyden, joten se erottuu katukuvasta tyylikkäästi. Se on oiva valinta ostajalle, joka haluaa arkeaan helpottavan sähköauton, joka piristää matkoja ilman tylsän kompromissin tuntua.

Tiedot

Renault R5

Renault R5 on pieni ja pirteä kaupunkisankari, jonka retrohenkinen muotoilu herättää huomiota ja lupaa iloista arkiajoa ilman turhaa pönötystä. Ostajalle se tarjoaa käytännöllisyyttä ja persoonallisuutta – hauska valinta niille, jotka haluavat erottua katukuvasta.

Tiedot
GWM ORA 07
Renault R5

Kustannukset ja kulutus

Hinta
43 800 - 55 700 €
Hinta
29 200 - 32 700 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
16,5 - 17,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
14,8 - 15,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
440 - 520 km
Sähköinen toimintasäde
307 - 405 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 065 - 2 210 kg
Omamassa
1 447 - 1 524 kg
Tavaratila
333 L
Tavaratila
326 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 862 mm
Leveys
1 744 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
350 kg
Kantavuus
396 - 418 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
204 - 408 hv
Teho hv
122 - 150 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 8,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8 - 9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
340 - 680 Nm
Vääntömomentti
225 - 245 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
150 - 300 kW
Teho kW
90 - 110 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
GWM
Merkki
Renault
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.