VS

Ford Ranger vs Rolls-Royce Cullinan vertailu

Vertaa tehoa (281 hv vs 600 hv), tavaratilaa ja hintaa (58 900 € vs 334 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Ranger vai Rolls-Royce Cullinan?

Ford Ranger vs Rolls-Royce Cullinan: tärkeimmät erot

Ford Ranger

  • vakuuttavasti halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • lievästi kevyempi
Tiedot

Rolls-Royce Cullinan

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Ranger

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Ford Ranger on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 58 900 € , kun taas Rolls-Royce Cullinan maksaa 334 800 € . Ero on noin 275 913 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Ford Ranger kuluttaa 3,1 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Rolls-Royce Cullinan, jonka kulutus on 16 L/100km. Ero on noin 12,9 L/100km.

Cullinan

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Rolls-Royce Cullinan tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa600 hv verrattuna 281 hv:een. Ero on noin 319 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Rolls-Royce Cullinan on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,9 s, kun taas Ford Ranger tarvitsee 8,7 s. Ero on noin 3,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Rolls-Royce Cullinan vetää ilmeisesti voimakkaammin, 900 Nm verrattuna 697 Nm:een. Eroa on noin 203 Nm.

Ranger

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Ford Ranger on lievästi kevyempi – 2 405 kg verrattuna 2 660 kg:een. Painoero on noin 255 kg.

Kantavuudessa Ford Ranger tarjoaa hieman enemmän – 989 kg verrattuna 840 kg:een. Ero on noin 149 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ford Ranger ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 58 900 €
Ranger

Ford Ranger

  • Moottorityyppi : Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 240 - 281 hv
  • Kulutus L/100km : 3,1 - 10,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 42 km
Ford Ranger
Rolls-Royce Cullinan

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Ford Ranger

Ford Ranger on jykevä ja käytännöllinen lava-auto, joka tuntuu istuvan yhtä luontevasti työmaalla kuin viikonlopun luontoretkellä. Ajokokemus on rauhallinen ja toimitusvarma, ja sisätilat on tehty kestämään arjen kolhuja — valinta ostajalle, joka haluaa luotettavan työkaverin ilman turhaa hienostelua.

Tiedot

Rolls-Royce Cullinan

Rolls-Royce Cullinan on mahtipontinen katumaasturi, joka huokuu statusta ja brittiläistä ylellisyyttä — sen läsnäolo pysäyttää liikenteen ja matkustusmukavuus muuttaa arjen erikoistilaisuudeksi. Sisällä materiaalit ja äänieristys kertovat selkeää viestiä hemmottelusta, joten jos haluat matkustaa kuin kuninkaallinen ja raha ei ole rajoite, Cullinan toimittaa sen vaivattomasti ja tyylillä.

Tiedot
Ford Ranger
Rolls-Royce Cullinan

Kustannukset ja kulutus

Hinta
58 900 - 69 900 €
Hinta
334 800 - 394 600 €
Kulutus L/100km
3,1 - 10,1 L/100km
Kulutus L/100km
16 - 16,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
42 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
70 - 265 g/km
CO2
363 - 380 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Pickup
Kori
SUV
Istuimet
4 - 5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 405 - 2 511 kg
Omamassa
2 660 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
555 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 918 mm
Leveys
2 000 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
845 - 989 kg
Kantavuus
840 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
240 - 281 hv
Teho hv
571 - 600 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,7 - 9,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 5,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
600 - 697 Nm
Vääntömomentti
850 - 900 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
12
Teho kW
177 - 207 kW
Teho kW
420 - 441 kW
Iskutilavuus
2 261 - 2 993 cm3
Iskutilavuus
6 749 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
G, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Ford
Merkki
Rolls-Royce
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.